Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Badanie dla Polski Bezgotówkowej: kartowcy jedną trzecią transakcji wciąż opłacają gotówką. Nawet jeśli jest terminal

Zdaniem użytkowników kart terminal najłatwiej znaleźć jest w markecie. Ale nawet tam tylko za połowę swoich zakupów nie płacą gotówką

Badanie przygotowała firma Polasik Research na podstawie wywiadów wykonanych przez Kantar TNS na próbie 1,5 tys. respondentów korzystających z kart. Okazuje się, że nawet jeśli w punktach handlowych i usługowych można zapłacić kartą, bo są one wyposażone w terminale płatnicze, a kupujący mają tego świadomość, to czasem i tak wybierają gotówkę. Wygrywają oczywiście plastiki, które są używane w 54-proc. przypadków. Ale gotówka wciąż używana jest przez "kartowców" bardzo często, bo w 38-proc. transakcji. Pozostałe 8 proc. to inne formy bezgotówkowego płacenia np. Blik.

Przeczytajcie także: Jakie są główne powody nieinstalowania terminala płatniczego?

Z bardziej szczegółowych danych wynika, że przykładowo, choć w 92 proc. marketów oraz w ich okolicy można już płacić bezgotówkowo, to ankietowani przyznali, że tylko nieco ponad połowę (52 proc.) zakupów w tego typu sklepach opłacają kartami. Podobnie w sklepach sprzedających meble i materiały budowlane – 82 proc. przyjmuje płatności elektroniczne, a jedynie 52 proc. transakcji jest tam dokonywanych za pomocą "plastików".

Bardzo rzadko, bo tylko w 11 proc. transakcji – badani używali kart w instytucjach administracji publicznej, mimo, że według ich obserwacji taka opcja jest dostępna w 40 proc. urzędów. Natomiast jako najmniej sprzyjające płatnościom kartowym pytani uznali automaty sprzedażowe. W ocenie uczestników sondażu tylko 17 proc. urządzeń ma taką funkcję. W opinii użytkowników kart terminalem dysponuje też 31 proc. tzw. fachowców (np. hydraulicy) i 33 proc. warsztatów i salonów samochodowych.

Przeczytajcie także: Na rynku jest już ponad 740 tys. terminali płatniczych

Respondenci byli też pytani, jakich dodatkowych usług, wykonywanych za pomocą terminali, oczekują. Mieszkańcy wsi i małych miast wymieniali w tym kontekście przede wszystkim możliwość doładowania telefonów. W przypadku większych miast (powyżej 100 tys. mieszkańców) doładowania też były często oczekiwane, ale znalazły się na drugim miejscu. Bardziej od nich pożądana jest możliwość wypłaty gotówki w sklepie.

Wyniki badania zaprezentowano podczas Cashless Congress, który odbył się w tym tygodniu w Warszawie.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies