Chodzi o usługę wypłaty gotówki w okienkach pocztowych przez klientów BitBay
Jak poinformował dziś Puls Biznesu, Poczta Polska wezwała spółkę Pinewood Holding, właściciela giełdy kryptowalut BitBay, do natychmiastowego zaprzestania wykorzystywania jej znaku towarowego w serwisach społecznościowych i portalach internetowych. Rzeczniczka Poczty wyjaśnia, że jej instytucja nie ma żadnej bezpośredniej umowy z kryptogiełdą i jej właścicielem, a BitBay jest obsługiwany przez firmę Payment Technology, która realizuje wypłaty gotówkowe m.in. za pośrednictwem placówek pocztowych.
BitBay kilka dni temu w komunikacie prasowym i na swojej stronie internetowej informował, że uruchamia usługę wypłat w placówkach pocztowych. W instrukcji dla klientów firma opisywała, że pracownikowi poczty należy zgłosić chęć wypłaty gotówki za pomocą usługi występującej pod nazwami: "Wypłata z potwierdzeniem tożsamości" lub "Wypłata Payment Technology" albo pod określeniem "Formatka ZTG 146 HalCash". Możecie o tym przeczytać w serwisie Cashless tutaj.
Poczta Polska zarzuca kryptogiełdzie naruszenie jej dóbr osobistych "w szczególności renomy poprzez łączenie jej z usługami świadczonymi przez BitBay’a". Państwowa spółka domaga się nie tylko przeprosin w formie oświadczenia, ale wzywa też do zapłaty na rachunek Fundacji Pocztowy Dar 50 tys. zł oraz 200 zł za każdą rozpoczętą godzinę wykorzystywania znaku towarowego, począwszy od godz. 13.00 14 marca 2019 r. (to godzina i dzień dostarczenia pisma BitBay’owi). Jeśli spółka nie spełni żadań, sprawa trafi do sądu.
BitBay tłumaczy, że doszło do nieporozumienia. Cytowana przez Puls Biznesu rzeczniczka firmy wyjaśnia, że spółka chciała tylko przedstawić swoim użytkownikom "kolejny powód, dla którego warto odwiedzić placówkę pocztową oraz ułatwić im zrozumienie sposobu działania usługi" oraz, że nigdy nie ukrywała, iż ta usługa realizowana jest za pośrednictwem Payment Technology.
Jak sprawdziłem, BitBay nadal na swojej stronie poleca usługę "Wypłata na poczcie", ale nie używa już żadnych znaków towarowych Poczty Polskiej.
Źródło: Puls Biznesu