Komitet doradczy powołany przez tamtejszy rząd ma przeanalizować zalety i wady otwartej bankowości
Jak donosi serwis Finextra kanadyjski rząd powołał właśnie Komitet Doradczy ds. Otwartej Bankowości. Jego zadaniem będzie analiza szans i zagrożeń wynikających z umożliwienia dostępu do danych klientów w bankach tzw. podmiotom trzecim. Komitet ma przeprowadzić szeroko zakrojone konsultacje i przygotować raport oceniający korzyści z wprowadzenia otwartej bankowości.
Władze Kanady przekonują, że ułatwienie podmiotom trzecim dostępu do bankowych danych może zaowocować powstaniem innowacyjnych usług finansowych, co będzie korzystane dla konsumentów. Minister finansów Bill Morneau uważa, że już dziś technologia napędza zmiany w sektorze finansowym. Należy jednak zadbać aby ich beneficjentami były nie tylko instytucje działające w tym sektorze, ale także konsumenci. Kanadyjskie organizacje bankowe ostrzegają natomiast, że udostępnienie danych klientów narazi na szwank bezpieczeństwo systemu oraz wygenerować może inne ryzyka.
Zmierzając w kierunku otwartej bankowości Kanada zdaje się podążać śladem Unii Europejskiej. Zasady dostępu do bankowych danych klientów reguluje tu dyrektywa PSD II, która weszła w życie w styczniu bieżącego roku. Przepisy, na mocy których podmioty trzecie będą mogły m.in. inicjować płatności z rachunków osobistych czy analizować dane transakcyjne posiadaczy kont bankowych zaczną obowiązywać we wrześniu przyszłego roku.
Źródło: Finextra