Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Nowe regulacje przegłosowane przez Parlament Europejski. Dodatkowe wymogi dla kryptogiełd i wydawców kart przedpłaconych

Państwa członkowskie Unii Europejskiej będą miały 18 miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa

Przegłosowane przez Parlament Europejski regulacje to piąta aktualizacja dyrektywy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (AMLD). Zawiera ona nowe przepisy dotyczące giełd umożliwiających inwestowanie w kryptowaluty oraz kart przedpłaconych wydawanych m.in. przez banki. Aktualizacja jest reakcją m.in. na ataki terrorystyczne w Paryżu i Brukseli w latach 2015-2016, w trakcie których przestępcy wykorzystywali karty prepaid oraz kryptowaluty.

Przeczytajcie także: Urodzenie dziecka zgłosicie przez internet

Zgodnie z przyjętymi przepisami giełdy kryptowalutowe będą musiały weryfikować tożsamość swoich użytkowników. Ponadto, aby kontynuować działalność zgodnie z prawem, będą musiały uzyskać wpis w odpowiednim rejestrze. W przypadku kart przedpłaconych i wirtualnych obniżono próg, od którego wymagana będzie identyfikacja posiadacza. Dotychczas wynosił on równowartość 250 euro a będzie wynosił równowartość 150 euro.

Przeczytajcie także: Ustawa o PSD II przyjęta przez Sejm

Państwa członkowskie UE będą miały półtora roku od publikacji dyrektywy w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej na dostosowanie swojego prawa do nowych przepisów. Przypomnę, że w Polsce niedawno przyjęto nową ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, w której pewne regulacje giełd kryptowalutowych już się znalazły. Instytucje te zyskały status tzw. obowiązanych, co oznacza, że muszą monitorować transakcje w celu wykrycia prania pieniędzy podobnie jak robią to banki. Natomiast wydawnictwo anonimowych kart przedpłaconych zostało praktycznie wyeliminowane z rynku zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies