Przeciw takiemu rozwiązaniu jest Ministerstwo Gospodarki
Jak pewnie wiecie, w Polsce obrót gotówkowy pomiędzy przedsiębiorstwami ograniczony jest limitem wynoszącym równowartość 15 tys. euro. Wszystkie płatności przekraczające tę kwotę zgodnie z prawem powinny być przeprowadzone za pośrednictwem rachunku bankowego.
Od kilku lat trwa jednak dyskusja na temat tego, czy limit ten nie powinien być obniżony. Jak bardzo? Padały różne propozycje, od 3 tys. euro do nawet 1 tys. euro, bo limity w tej wysokości zdecydowało się wprowadzić ostatnio kilka krajów, m.in. Włochy.
Przeczytaj także: Nowa propozycja BOŚ Banku bez haczyków
Zwolennikiem zaostrzenia przepisów w tym zakresie jest Narodowy Bank Polski. Wątek ten pojawił się podczas ostatniego posiedzenia Rady ds. Systemu Płatniczego. To organ doradczy działający przy NBP.
Z komunikatu po posiedzeniu RSP wynika, że zwróciła ona uwagę na konieczność podjęcia dalszych działań mających na celu upowszechnianie płatności bezgotówkowych zarówno przez rząd i podmioty sektora rządowego, jak i podmioty sektora pozarządowego. Jednym z takich działań powinno być istotne, regulacyjne obniżenie limitu kwoty płatności gotówkowych pomiędzy przedsiębiorstwami.
Z moich informacji wynika, że stanowisko to szybko zostało skontrowane przez Ministerstwo Gospodarki, które od dawna jest przeciwnikiem obniżki limitu. Biuro prasowe resortu przysłało mi szczegółowe uzasadnienie takiego stanowiska. Wynika z niego między innymi, że gotówka wciąż jest tańsza niż transakcje bezgotówkowe, a dostęp do infrastruktury płatniczej ograniczony.
Przeczytaj także: Grupa Lew zaoferuje konkurencję dla kont bankowych
– Z uwagi na powyższe, zdaniem Ministerstwa Gospodarki, należy podejmować działania pozalegislacyjne na rzecz promowania obrotu bezgotówkowego, zamiast stosowania przymusu prawnego. Warto też dodać, że tylko niektóre kraje mają limity transakcji gotówkowych. W Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Litwie, Słowenii czy Finlandii nie wprowadzono limitu obrotu gotówkowego – napisało biuro prasowe MG w podsumowaniu odpowiedzi.
Propozycja obniżenia limitu transakcji gotówkowych wypadła więc ostatecznie z przyjętych przez Radę Ministrów założeń do projektu ustawy Prawo działalności gospodarczej.