Europejski Bank Centralny chce uruchomić nowe rozwiązanie jesienią przyszłego roku
EBC ogłosił właśnie plan uruchomienia do listopada 2018 roku systemu przelewów natychmiastowych o nazwie TIPS. Dzięki niemu przelewy pomiędzy klientami różnych banków w Europie mają być wykonywane w czasie rzeczywistym, 24 godziny na dobę i 365 dni w roku. Zgodnie z deklaracjami EBC prowizja od transakcji ma wynosić nie więcej niż 0,2 eurocenta.
Tymczasem wiele wskazuje na to, że KIR, który obsługuje przelewy pomiędzy bankami w Polsce, może być jedną z pierwszych izb rozliczeniowych na kontynencie, która podłączy się do TIPS. Polska spółka rozpoczęła już bowiem prace nad rozwiązaniem umożliwiającym przelewy natychmiastowe w euro. – Rozwiązanie, które tworzymy nie ma jeszcze nazwy, ale roboczo określamy je jako Euro Express Elixir – mówi Michał Szymański, wiceprezes KIR.
Przeczytajcie także: Tak wygląda nowa aplikacja Aliora
Jak tłumaczy przedstawiciel KIR, nowy system pozwoli klientom indywidualnym i firmowym na przelewanie kwot w euro w czasie rzeczywistym na rachunki w innych bankach w Polsce i Europie. Jego zdaniem specyfikacja techniczna nowego rozwiązania zostanie przygotowana i trafi do zainteresowanych banków jeszcze w tym roku. System ma ruszyć do końca przyszłego roku.
Oczywiście, abyście mogli wysyłać pieniądze natychmiastowo w euro do innego banku w Polsce, spełnionych musi być kilka warunków. Po pierwsze Wasz bank będzie musiał przystąpić do systemu Euro Express Elixir. W systemie tym będzie musiał być także bank odbiorcy Waszych pieniędzy. Nieco bardziej skomplikowane może to być w sytuacji, gdy odbiorcą będzie osoba posiadająca rachunek nie w Polsce, ale w banku hiszpańskim, greckim czy niemieckim.
W każdym z tych krajów banki muszą podłączyć się do systemu podobnego do "kirowego" i komunikować się poprzez jeden z "węzłów" o zasięgu paneuropejskim. Obecnie węzły takie w zakresie płatności natychmiastowych w euro buduje, oprócz wspomnianego na początku Europejskiego Banku Centralnego, także EBA Clearing – spółka należąca do 53 europejskich banków.
Przeczytajcie także: System Express Elixir ucieka konkurencji
Jak mówi wiceprezes KIR, kolejnym etapem prac nad ogólnoeuropejskimi przelewami ekspresowymi w euro ma być utworzenie paneuropejskiej bazy umożliwiającej komunikację z lokalnymi bazami numerów telefonów komórkowych powiązanych z numerami rachunków bankowych. Umożliwi to szybkie przesyłanie pieniędzy pomiędzy osobami w całej Europie na numery telefonów. Takie rozwiązanie, a więc przelewy P2P, już działa w Polsce. Użytkownicy Blika mogą tak przesyłać sobie złote z wykorzystaniem systemu Express Elixir.
Jeżeliby opisane tu rozwiązanie udało się wdrożyć i stałoby się ono powszechne przynajmniej w takim stopniu jak w Polsce wspomniany Blik, otworzyłoby to drogę do wielu nowych możliwości, na przykład w branży turystycznej czy w e-commerce. Oby tylko banki nie uznały nowego rozwiązania za usługę bardzo premium, bo wówczas barierą do korzystania z niego będzie cena.