Wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie organizacji płatniczej są zaskakujące o tyle, że w kraju wciąż w wielu sferach życia, odwrotnie niż na Zachodzie, króluje gotówka
Polacy kartą opłacają już niemal połowę wszystkich wakacyjnych wydatków. Tak przynajmniej wynika z badania Global Consumer Tracker przeprowadzonego w 28 krajach przez TNS na zlecenie Mastercarda. Wprawdzie ankiety pokazują, że przygotowując się do wakacji za wszystkie wydatki płacicie kartą rzadziej niż inni Europejczycy (45 proc. wobec 55 proc. wydatków), ale częściej niż turyści z innych krajów używacie plastiku, gdy kupujecie produkty, które mogą być potrzebne podczas wyjazdu (42 proc. wobec 29 proc.). Bezgotówkowo wolicie też płacić za ubezpieczenie (31 proc. w stosunku do 24 proc.). Natomiast najczęściej karty używacie rezerwując pokój w hotelu (49 proc.) czy bilet lotniczy (45 proc.).
Z kolei już w czasie trwania wakacji po plastik sięgacie chętniej niż mieszkańcy innych państw. Na taką formę płatności jako preferowaną wskazało 48 proc. badanych Polaków i 45 proc. ankietowanych z pozostałych krajów. Ponad połowa z Was bezgotówkowo podczas wyjazdu woli płacić za zakupy w sklepach oraz za posiłki w restauracjach, a nieco mniej bo 40 proc. za bilety wstępu do atrakcji turystycznych.
Jeśli zabieracie ze sobą gotówkę, to przed wyjazdem najczęściej wymieniacie walutę w kantorze. Robi tak prawie dwie trzecie ankietowanych. Niemal co piąty polski turysta woli płacić kartą w miejscu sprzedaży, zaś 15 proc. badanych wypłaca pieniądze z bankomatów już w miejscu docelowym.
Wyniki badania świadczą o tym, że najczęściej turystycznie podróżujecie po Polsce. Średnio jest to 6,7 wyjazdów rocznie. Jeśli wybraliście się za granicę, to w ostatnim roku wśród celów podróży największą popularnością cieszyły się Hiszpania i Niemcy (9 proc.), Czechy (8 proc.) oraz Włochy (7 proc.).
Tymczasem Mastercard przygotował dla Was ranking 15 największych "ukrytych skarbów" turystyki w Europie, które zostały wytypowane na podstawie danych zgromadzonych przez tę organizację oraz informacji uzyskanych od autorów blogów podróżniczych i specjalistów ds. turystyki. Przy czym przy wyborze wzięto pod uwagę nie tylko piękno krajobrazu czy lokalne atrakcje, ale także koszty pobytu i dostępność płatności bezgotówkowych.
Zdaniem autorów rankingu najciekawszym turystycznie miejscem w Europie jest Klasztor Covadonga w Asturii, w Hiszpanii. Warto też pojechać do takich miast jak Mdina i Zebbug na Malcie, czy zwiedzić region Salzkammergut w Austrii oraz portugalskie Azory. Co ciekawe, na 11 miejscu rankingu znalazły się polskie Kaszuby.
Badanie Global Consumer Tracker sprawdzające trendy płatnicze przeprowadził TNS w 28 państwach. Kwestionariusze online były uzupełniane przez respondentów w wieku 18-64 lata, którzy posiadają kartę płatniczą lub mają konto w banku. Podróżnicza część badania została zrealizowana w 2016 r. w 13 krajach: w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Holandii, Rosji, Polsce, Szwecji, na Węgrzech, w Rumunii, Chorwacji i Bułgarii. Natomiast w tym poradniku znajdziecie kilka podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z kart, które warto przestrzegać nie tylko podczas wyjazdów.