15 największych banków prowadzi prawie 33 mln kont osobistych i rachunków walutowych
Dla nikogo zapewne nie będzie zaskoczeniem, że najwięcej rachunków bieżących klientów indywidualnych prowadzi PKO BP. Niestety bank udostępnił mi tylko dane na temat kont złotowych – ma ich ponad 6,9 mln. Liczba rachunków bieżących obejmujących także te walutowe jest więc pewnie sporo wyższa.
Przeczytajcie także: Najwięksi operatorzy POS-ów w Polsce
Natomiast drugi pod tym względem, i to może być chyba małym zaskoczeniem, jest mBank wraz ze swoją marką Orange Finanse. Razem prowadzą prawie 4,1 mln rachunków. Na trzecim miejscu jest natomiast BZ WBK z wynikiem ponad 3,9 mln kont. Dopiero na czwartym miejscu jest drugi największy bank detaliczny w kraju, czyli Pekao z wynikiem bez mała 3,8 mln rachunków. Zakładam jednak, że zestawienie jest w tym miejscu nieco zaburzone, bo Pekao, podobnie jak PKO, podał mi informacje wyłącznie na temat rachunków złotowych.
Na kolejnych pozycjach znajdują się Alior wraz ze swoimi T-Mobile Uslugami Bankowymi, ING oraz Millennium. W przypadku ING i Millennium rzeczywiste liczby muszą być wyższe - oba banki również nie zdecydowały się podać danych łącznie dla kont złotowych i walutowych. Mam nadzieję, że w kolejnych edycjach mojego raportu uda mi się je namówić do przekazania pełnych informacji.
Przeczytajcie także: Dwie firmy rządzą w mobilnej sprzedaży biletów
Łącznie 15 banków, które odpowiedziały na moją ankietę, prowadzi prawie 33 mln rachunków bieżących. Uwzględniając brakujące dane na temat kont walutowych w PKO, Pekao, ING i Millennium liczba ta musi być jeszcze wyższa i sięga pewnie 35 mln. Natomiast z najświeższych danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec ubiegłego roku banki z Polski prowadziły 41,6 mln rachunków bieżących. W poniższej tabelce brakuje statystyk z kilku banków detalicznych oraz sektora spółdzielczego.