Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Wiceprezes KIR: pilot projektu eID już w sierpniu. Pełne uruchomienie w styczniu 2018

Nowa usługa umożliwi klientom banków potwierdzanie tożsamości w sieci bez konieczności pamiętania dziesiątek czy setek loginów i haseł

O tym, że projekt eID jest mocno zaawansowany, już kilka tygodni temu mówił prezes KIR-u Piotr Alicki. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj. Wówczas jednak datę uruchomienia usługi określił w przybliżeniu na II poł. bieżącego roku. Dziś mogę Wam podać nieco więcej informacji na ten temat. Zdradził je Robert Trętowski, wiceprezes KIR-u, podczas odbywającego się w Warszawie Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej.

Wiceprezes KIR-u zapowiedział, że na przełomie sierpnia i września bieżącego roku jego firma uruchomi pilota projektu eID. – Zapraszamy do niego wszystkie banki, które będą na to gotowe od strony technologicznej. Natomiast pełne komercyjne uruchomienie projektu planujemy na początek przyszłego roku – stwierdził Robert Trętowski.

Przeczytajcie także: Paybaynet już dostępny w BGŻ BNP Paribas

Bankowe eID to rozwiązanie, które ułatwi korzystanie z komercyjnych usług cyfrowych. Taka identyfikacja otwiera zupełnie nowe możliwości biznesowe. Na jej wprowadzeniu skorzysta m.in. sektor prywatnej opieki zdrowotnej, mediów, telekomów, e-commerce czy usług abonamentowych.

Wyobraźcie sobie na przykład, że robicie zakupy w sklepie internetowym. Aby je sfinalizować, macie do wyboru kilka sposobów. Możecie np. zalogować się do swojego profilu w tym sklepie, ale aby to zrobić, wcześniej musielibyście się w nim zarejestrować. Jeżeli zakupy u danego handlowca robicie rzadko, idę o zakład, że po paru miesiącach czy latach nie będziecie pamiętać ani loginu ani hasła do tego sklepu. W praktyce więc wiele osób wybiera zakupy bez logowania, a wówczas za każdym razem musi podawać mnóstwo danych, takich jak np. sposób i adres dostawy.

Przeczytajcie także: PayU inwestuje w Kreditech

Rozwiązanie proponowane przez KIR pozwoli tego rodzaju problemy wyeliminować. Umożliwi bowiem potwierdzenie tożsamości za pomocą loginów i haseł używanych w bankowości, z których korzystacie bardzo często i na pewno je pamiętacie. Nowe narzędzie opierać się będzie o model węzła, dzięki czemu poszczególne banki nie będą musiały podpisywać umów bilateralnych z usługodawcami, np. sklepami internetowymi.

Przedstawiciele KIR-u podkreślają, że bank nie będzie miał dostępu do informacji na temat czynności, które klient będzie wykonywał na zewnętrznych portalach. Z kolei usługodawca nie otrzyma danych logowania czy innych informacji wrażliwych, np. o saldzie na rachunku klienta, a jedynie potwierdzenie, że jest on osobą o danym nazwisku i numerze Pesel. Zdaniem Trętowskiego po połączeniu z tzw. węzłem krajowym, nad którym pracuje Ministerstwo Cyfryzacji, eID umożliwi też korzystanie z cyfrowych usług publicznych a klienci banków będą mieli do dyspozycji bankowy odpowiednik Profilu Zaufanego.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.
Promocje

Booksy przyzna 20 zł za zakup karty podarunkowej, jeśli zapłacicie kartą Visa

Środki zgromadzone na karcie podarunkowej można wykorzystać przy rezerwacji wizyty za pośrednictwem Booksy

Nasza Cashlesspedia

Wpisz w pole i wyszukaj termin, którego definicja Cię interesuje:
lub przeglądaj:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies