Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Jest projekt ustawy, dzięki której nie będziecie potrzebowali Profilu Zaufanego, by korzystać z państwowych e-usług

Nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji umożliwią logowanie do urzędów przez systemy banków czy telekomów

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się przed chwilą projekt nowelizacji ustawy o usługach zaufania i identyfikacji elektronicznej. To ważny dokument, który może stanowić milowy krok w cyfryzacji państwa. Aby lepiej wytłumaczyć, co jego wejście w życie będzie oznaczało dla obywateli, zwróciłem się o pomoc do Michała Tabora z firmy Obserwatorium.biz, eksperta od identyfikacji elektronicznej.

Jak mówi przedstawiciel Obserwatorium.biz, nowelizacja umożliwi powstanie tzw. węzła krajowego. – Będzie to swego rodzaju platforma wymiany informacji, gdzie po jednej stronie będą instytucje nazywane przez ustawę zewnętrznymi dostawcami tożsamości. To firmy takie jak np. banki, które zweryfikowały tożsamość swoich klientów i mogą ją potwierdzić online. Po drugiej stronie tej platformy znajdować się będą urzędy publiczne, świadczące usługi elektroniczne na rzecz obywateli, np. urzędy gmin, sądy, ministerstwa zarządzające bazami centralnymi itd. – mówi Michał Tabor.

Przeczytajcie także: Będzie obowiązek przyjmowania płatności kartami

Jeżeli dobrze rozumiem ideę węzła krajowego, ma on umożliwić obywatelom korzystanie z usług świadczonych przez różne urzędy publiczne dzięki uwierzytelnieniu online dokonanemu przy pomocy podmiotów komercyjnych, takich jak np. banki. Przy czym banki nie będą musiały podpisywać umów bilateralnych z poszczególnymi urzędami, aby móc poświadczać tożsamość swoich klientów. Jeżeli zostaną uznane za dostawców tożsamości do węzła krajowego, będą mogły uwierzytelniać swoich klientów korzystających z usług wszystkich urzędów, które będą połączone z tym węzłem.

Dzięki temu aby np. złożyć wniosek o dowód rejestracyjny nowego samochodu, nie będziecie musieli iść osobiście do gminy, tylko zrobicie to elektronicznie potwierdzając swoją tożsamość w internetowym serwisie transakcyjnym swojego banku. Ten nie będzie musiał z Waszą gminą mieć żadnej umowy, bo uwierzytelnienie odbędzie się właśnie za pośrednictwem węzła krajowego.

Przeczytajcie także: Oto nowa aplikacja mobilna mBanku

Pojawia się pytanie, do czego będzie potrzebny Profil Zaufany, który już dziś można zakładać m.in. za pośrednictwem serwisów transakcyjnych banków, i który pozwala na korzystanie z państwowych e-usług. – Profil Zaufany pozostanie i będzie jednym ze sposobów na uwierzytelnianie w węźle krajowym. Będzie przeznaczony np. dla tych obywateli, którzy w kontaktach z administracją państwową nie będą chcieli korzystać z pośrednictwa banków czy innych komercyjnych dostawców tożsamości – tłumaczy Michał Tabor.

W nowelizacji ustawy o usługach zaufania i identyfikacji elektronicznej, umożliwiającej powstanie węzła krajowego, pojawił się przy okazji ciekawy przepis, który ucieszy przyszłych rodziców. Otóż umożliwi on zgłaszanie narodzin dziecka wraz z wybranym imieniem pociechy online, bez konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie stanu cywilnego.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies