Ministerstwo Finansów zamierza przedłożyć dokument do konsultacji społecznych w ciągu dwóch najbliższych tygodni
PSD II to ogromna dyrektywa unijna, której implementacja do polskiego prawodawstwa będzie oznaczać duże zmiany w bankowości, szczególnie w obszarze płatności. Resort finansów od dłuższego już czasu pracuje nad ustawą, która ma wdrożyć PSD II do polskich przepisów. Jak się okazuje, prace te są mocno zaawansowane, o czym powiedział przed chwilą Paweł Bułgaryn z Ministerstwa Finansów.
Przedstawiciel resortu brał udział w jednej z debat odbywających się w ramach piątego Międzynarodowego Kongresu Płatności Bezgotówkowych, którego Cashless jest partnerem medialnym. Paweł Bułgaryn zadeklarował, że projekt ustawy implementującej PSD II jest niemal gotowy. – W ciągu dwóch najbliższych tygodni zamierzamy przekazać go do konsultacji społecznych – stwierdził przedstawiciel MF. Nie zdradził szczegółów na temat rozwiązań zastosowanych w projekcie.
Przeczytajcie także: NBP wchodzi do systemu Express Elixir
Natomiast w debacie prowadzonej przez dr. Jana Byrskiego z kancelarii Traple Konarski, Podrecki i Wspólnicy wzięli jeszcze udział Adam Tochmański z NBP, Katarzyna Urbańska z PricewaterhouseCoopers oraz Paweł Widawski ze Związku Banków Polskich. Ten ostatni uchylił rąbka tajemnicy na temat prowadzonych w ZBP prac nad rozwiązaniem zwanym Polish API.
Jak wiecie, PSD II zakłada umożliwienie dostępu do rachunków bankowych tzw. podmiotom trzecim, a więc np. operatorom płatności mobilnych czy internetowych. Każdy bank będzie musiał taki dostęp umożliwić we własnym zakresie lub przy pomocy rozwiązania systemowego. ZBP ma nadzieję, że zespołowi pracującemu pod jego auspicjami uda się wypracować rozwiązanie systemowe, z którego skorzysta większość przedstawicieli sektora. – Liczymy, że rozwiązanie się przyjmie i stanie się rynkowym standardem – powiedział Paweł Widawski.
Przeczytajcie także: Visa Checkout startuje w Polsce
Przedstawiciel ZBP zadeklarował, że pierwsza wersja Polish API zostanie opracowana do końca kwietnia. Będzie wykorzystywać mechanizm znany z popularnych w Polsce pay by linków. Pomysł zakłada, że użytkownik rachunku bankowego, pragnący skorzystać z usługi podmiotu trzeciego, zostanie przeniesiony na stronę serwisu transakcyjnego swojego banku. Tam poda login i hasło do rachunku, co umożliwi podmiotowi trzeciemu dostęp do konta bankowego. Takie rozwiązanie ma zmniejszać ryzyko fraudów wynikające z dzielenia się wrażliwymi danymi z firmami zewnętrznymi.