Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Jak bezpiecznie dokonywać płatności za pomocą smartfona?

Kiedyś telefon komórkowy służył tylko do dzwonienia. Od dawna spełnia wiele innych funkcji. Odkąd stał się smartfonem i zyskał moduł NFC za jego pomocą możecie też płacić zbliżeniowo za zakupy. Taką funkcję oferuje coraz więcej banków. Jak z niej korzystać? Zapoznaj się z poradnikiem

Jak płacimy za zakupy?

Dynamiczny rozwój sklepów internetowych oraz możliwości jakie niesie ze sobą nowoczesna technologia sprawiają, że Polacy coraz częściej sięgają po inne formy płatności niż gotówka.

W sieci najczęściej używane są pay by linki – po kliknięciu w nie wyświetla się strona logowania do Waszego banku a następnie informacja o przeprowadzanej właśnie transakcji, którą chcecie zatwierdzić. Kupując w internecie warto pamiętać, że e-sklepy często oferują rabaty, dzięki którym za zakupy zapłacicie znacznie mniej niż by to wynikało z regularnego cennika. Kody rabatowe możecie znaleźć na przykład na stronie AleRabat.com.

Chcesz płacić telefonem? Poznaj, jak to działa

W tradycyjnym sklepie wciąż króluje gotówka, ale coraz większą popularność zyskują płatności zbliżeniowe i mobilne. Z tych pierwszych korzystanie, przykładając kartę do sklepowego terminala. Natomiast wiele banków oferuje już możliwość umieszczenia wirtualnego odpowiednika karty w smartfonie. Dzięki temu wychodząc na zakupy, nie musicie zabierać portfela. Wystarczy telefon, który w chwili płatności zbliżycie do terminalu w sklepie, dokładnie tak jak kartę.

Czy to jest bezpieczne?

Rozwiązanie jest bezpieczne - dzięki wykorzystywanej obecnie do płatności mobilnych technologii HCE wrażliwe dane dotyczące transakcji i karty są szyfrowane i przechowywane w chmurze obliczeniowej, z którą przez internet łączy się aplikacja zainstalowana na smartfonie. Następnie urządzenie poprzez wbudowaną antenę NFC przesyła dane do terminala płatniczego. Jeśli kwota przekracza 50 zł, tak jak przy płatności kartą, musicie autoryzować płatność za pomocą PIN-u.

Co jednak z niemal już mityczną historią o tym, że złodzieje posługują się terminalami płatniczymi np. w zatłoczonych środkach komunikacji miejskiej? Czy w ten sposób Wasze konto może zostać uszczuplone o 50 zł, czyli maksymalną kwotę, jaka może zostać pobrana przy płatnościach zbliżeniowych bez PIN-u?

Według specjalistów teoretycznie jest to możliwe, ale trzeba pamiętać, że terminal płatniczy zawsze jest powiązany z konkretnym podmiotem gospodarczym. Klient, który zgłosi się do banku, szybko może ustalić, gdzie i kiedy taka płatność została pobrana. Efekt? Może dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. Ponadto antenę NFC w telefonie można bardzo łatwo wyłączyć. W większości smartfonów z systemem Android odpowiedni przycisk znajduje się zawsze w podręcznym menu. Jeśli wygasicie tę funkcję, urządzenie nie połączy się z żadnym terminalem.

O czym pamiętać?

Posiadasz smartfon, który pozwala płacić zbliżeniowo? W takim razie z pewnością masz świadomość tego, że nie powinieneś go użyczać osobom trzecim. Dziś smartfon to urządzenie osobiste, bo często – poza listą kontaktów – przechowujemy w nim notatki, filmy czy zdjęcia. To kolejny powód, dla którego w kwestii pożyczania takiego sprzętu, warto wykazać się ostrożnością.

Choć takie sytuacje zdarzają się rzadko, to jeżeli pożyczasz swojego smartfona, powinieneś mieć na uwadze to, że osoba pożyczająca może wykorzystać możliwość płatności zbliżeniowych. Również ewentualne zgubienie urządzenia powinieneś potraktować poważnie i skontaktować się z bankiem, by zastrzec lub czasowo zablokować kartę. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by na smartfonie włączyć przynajmniej podstawowe zabezpieczenie w postaci blokady ekranu, zdejmowanej po wpisaniu PIN-u lub narysowaniu wybranego wcześniej wzoru. W nowszych modelach telefonów można też odblokowywać ekran po zeskanowaniu odcisku palca.

Jaki telefon i jaki bank?

Smartfonem zapłacisz w każdym sklepie wyposażonym w urządzenie z opcją przyjmowania płatności zbliżeniowych. Według NBP takich terminali jest w Polsce zdecydowana większość, bo ok. 90 proc.

Wkrótce wymieniacie telefon na nowszy model? Sprawdźcie czy ma moduł NFC i zapytajcie w swoim banku, czy urządzenie będzie współpracować z aplikacją pozwalającą płacić mobilnie. W tej chwili HCE oferuje już kilkanaście największych polskich banków, a lista takich instytucji z miesiąca na miesiąc się wydłuża. Są wśród nich PKO BP, Pekao, BZ WBK, Millennium, Euro Bank, czy Alior. Z płatności mobilnych korzysta już ponad 230 tys. Polaków. Dołączcie do nich.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies