Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Będzie mObywatel w wersji dla młodzieży. W nowej aplikacji na start uczniowie znajdą mLegitymację

Apka budowana jest na bazie mObywatela, natomiast jej wygląd ma być bardziej atrakcyjny dla młodego odbiorcy

Powstaje nowa aplikacja, zbudowana na bazie mObywatela, dla uczniów i młodzieży szkolnej – zapowiedział Radosław Maćkiewicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki, w wywiadzie udzielonym Rzeczpospolitej. Jak wyjawił, apka ma mieć zupełnie inny wygląd, bardziej atrakcyjny dla młodego odbiorcy. Ma to na celu m.in. zachęcenie młodych ludzi do korzystania z cyfrowego portfela i edukowanie ich w zakresie cyfrowych usług publicznych.

Przeczytajcie także:  ITCARD uruchomił pierwsze tzw. recyklery dla czeskiego mBanku

Szczegóły przedsięwzięcia mają zostać ogłoszone "lada moment", a legitymacja szkolna w odrębnej aplikacji ma być dostępna już z początkiem nowego roku szkolnego. Radosław Maćkiewicz zaznaczył także, że funkcjonalność apki docelowo nie będzie się ograniczała do możliwości wyświetlenia tego jednego dokumentu, ale będzie z czasem rozwijana.

Przy okazji warto przypomnieć, że w podstawowej wersji mObywatela jest też usługa mLegitymacja. Dzięki niej uczniowie szkół i studenci uczelni, które zgłosiły swoją placówkę do programu mLegitymacja, mogą dodawać ten cyfrowy dokument do swojej apki (widoczny na zdjęciu ilustrującym artykuł). We wrześniu zeszłego roku Ministerstwo Cyfryzacji podawało, że mObywatela pobrało blisko 115 tys. osób poniżej 18 roku życia.

A w rozmowie z Rzeczpospolitą dyrektor COI przypomniał także, że dzięki wdrożeniu rozporządzenia eIDAS 2.0. możliwe będzie wykorzystywanie cyfrowych portfeli tożsamości, takich jak mObywatel, także poza granicami swojego kraju. Mogliście o tym przeczytać np. tutaj. Obecnie trwają zaawansowane testy transgraniczne, dzięki którym będzie można potwierdzać swoją tożsamość dokumentem w telefonie także podczas podróży zagranicznych. Według planu pierwsze wdrożenia mają nastąpić w II połowie 2026 r.

Przeczytajcie także:  Nowe osoby we władzach Millennium

Radosław Maćkiewicz potwierdził także zaawansowany etap prac nad modułem mStłuczka, umożliwiającym zgłaszanie kolizji drogowych bezpośrednio w mObywatelu, wskazując, że liczy, iż usługa zostanie wdrożona w tym roku. Z kolei już w najbliższych tygodniach ma zostać udostępniony czatbot, oparty na polskim modelu językowym – początkowo asystent AI ma pełnić funkcję informacyjną, ale docelowo ma także wykonywać bardziej zaawansowane zadania, jak wypełnianie wniosków czy umawianie wizyt w urzędzie.

W odniesieniu zaś do ePłatności, czyli możliwości regulowania opłat lokalnych  w mObywatelu, szef COI podał, że projekt jest na ostatnim kroku pilotażu, w którym bierze obecnie udział ponad 60 gmin. Podtrzymał zapowiedź, że do końca roku ePłatności mają być powszechnie dostępne, a także że w najbliższym czasie umożliwione zostanie regulowanie należności portfelami Google Pay i Apple Pay, o czym również wiecie już z cashless.pl.

Źródło: Rzeczpospolita

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.
Promocje

Booksy przyzna 20 zł za zakup karty podarunkowej, jeśli zapłacicie kartą Visa

Środki zgromadzone na karcie podarunkowej można wykorzystać przy rezerwacji wizyty za pośrednictwem Booksy

Nasza Cashlesspedia

Wpisz w pole i wyszukaj termin, którego definicja Cię interesuje:
lub przeglądaj:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies