Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
W IV kw. 2024 r. mniej zbliżeniowych płatności portfelami cyfrowymi. Tylko jeden bank "na plusie"  

W IV kw. 2024 r. najwięcej transakcji kartami dodanymi do portfeli cyfrowych zrealizowali klienci mBanku, Santandera i Pekao

W IV kw. 2024 r. klienci banków ankietowanych przez cashless.pl dokonali 462 mln zbliżeniowych transakcji mobilnych, a więc płatności realizowanych głównie za pośrednictwem portfeli cyfrowych Google Pay i Apple Pay. To oznacza spadek w porównaniu z III kw. ub.r. o blisko 24 mln transakcji (-4,9 proc.). Natomiast w porównaniu z IV kw. 2023 r. odnotowano wzrost liczby zbliżeniowych transakcji mobilnych. W IV kw. 2024 r. było ich o 92,7 mln więcej (+25,1 proc.) niż rok wcześniej.

Przeczytajcie także: PKO BP szykuje program lojalnościowy? Bank zgłosił znak "PKO Punkty"

Co ciekawe, jak wynika z danych cashless.pl, w ostatnim okresie ub. roku zmniejszyła się również liczba kart dodanych do portfeli cyfrowych. Na koniec IV kw. 2024 r. dodanych do nich było ok. 12,4 mln kart – o prawie 387 tys. mniej niż w poprzednim kwartale. Np. w Santanderze w IV kw. ub.r. liczba kart dodanych do portfeli cyfrowych spadła o blisko 600 tys., co z kolei było efektem usuwania kart nieaktywnych. Jeżeli jednak usunięto karty nieaktywne, to one od dawna nie generowały transakcyjności. Nie mogło więc to raczej wpłynąć na zmniejszenie liczby transakcji. A to oznacza, że stoją za tym inne czynniki, np. sezonowość. W IV kw. 2023 r. również odnotowano spadek liczby transakcji w porównaniu z kwartałem poprzednim.

Natomiast jeśli chodzi o mobilne transakcje zbliżeniowe, to w ostatnim kwartale 2024 r. najwięcej – 138,6 mln – zrealizowali ich klienci mBanku. W porównaniu z III kw. 2024 r. oznacza to jednak spadek o 18,6 mln (-11,8 proc.), ale w skali roku wzrost o 12,5 mln (+9,9 proc.). Co ciekawe, drugi w zestawieniu Santander, w którym, jak wspomniałem, liczba kart dodanych do portfeli mobilnych istotnie się obniżyła, odnotował wzrost liczby zbliżeniowych transakcji mobilnych. W IV kw. 2024 r. jego klienci dokonali 95,7 mln płatności zbliżeniowych kartami dodanymi do portfeli cyfrowych, o 0,9 mln więcej w porównaniu z III kw. 2024 r. i o 21,6 mln (+29,1 proc.) w porównaniu z IV kw. 2023 r.

Przeczytajcie także: Revolut prawdopodobnie obniży prowizje za wymianę walut w weekendy

Ciekawe jest też to, że Santander jest jedynym bankiem, który w skali kwartału odnotował wzrost liczby zbliżeniowych transakcji mobilnych. Pozostałe instytucje, które udostępniają dane w tej kategorii (nie robią tego m.in. PKO i ING), odnotowały niewielkie spadki lub liczba transakcji była zbliżona do wyników osiągniętych w poprzednim kwartale.

Natomiast w porównaniu z IV kw. 2023 r. wszystkie banki ankietowane przez cashless.pl odnotowały wzrosty w tej kategorii, a największą dynamiką mogą pochwalić się mniejsze instytucje. Np. w Grupie SGB liczba zbliżeniowych płatności mobilnych była wyższa o 51 proc., w Banku Pocztowym o 45,5 proc., a w Credit Agricole o 39,3 proc.

Fot. Maciej Bednarek

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.
Promocje

Booksy przyzna 20 zł za zakup karty podarunkowej, jeśli zapłacicie kartą Visa

Środki zgromadzone na karcie podarunkowej można wykorzystać przy rezerwacji wizyty za pośrednictwem Booksy

Nasza Cashlesspedia

Wpisz w pole i wyszukaj termin, którego definicja Cię interesuje:
lub przeglądaj:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies