Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
KNF wzywa pożyczkodawców do samoregulacji. Mają uporządkować sprzedaż usług dodatkowych

Część podmiotów warunkuje udzielenie pożyczki skorzystaniem z oferty tzw. VAS-ów, aby zwiększyć swoje przychody, jednocześnie omijając ustawę antylichwiarską

Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje od środowiska instytucji pożyczkowych samoregulacji, dotyczącej sprzedaży usług dodatkowych przy udzielaniu pożyczek. W razie braku woli oddolnego uporządkowania tego obszaru, KNF ma przejąć inicjatywę i narzucić własną regulację – donosi Business Insider.

Jak wynika z ustaleń portalu, KNF zorganizowała spotkanie z przedstawicielami branży pożyczkowej, którego głównym tematem miały być właśnie nieprawidłowości przy oferowaniu usług dodatkowych. Chodzi o takie usługi i produkty jak ubezpieczenia, abonamenty medyczne, kursy językowe, pakiety assistance czy doradztwo informatyczne.

Przeczytajcie także: Licencja KIP wiatrem w żagle Providenta

Do wzmożenia aktywności instytucji pożyczkowych w zakresie oferowania VAS-ów (value added services) doszło m.in. w związku z wejściem w życie tzw. ustawy antylichwiarskiej, która poprzez wprowadzenie ograniczeń w zakresie pozaodsetkowych kosztów kredytu negatywnie wpłynęła na rentowność biznesu pożyczkowego. Sprzedaż dodatkowych usług przy okazji udzielania pożyczki stała się okazją do generowania dodatkowego zysku.

Oczywiście w niektórych przypadkach VAS-y mogą odpowiadać potrzebom klienta i stanowić dla niego dodatkową wartość, zwłaszcza dla osób z mniejszych ośrodków, gdzie dostęp do proponowanych przez pożyczkodawców usług nie jest powszechny. KNF dostrzega jednak, że nierzadko oferowane są one w sposób nieetyczny. Część podmiotów uzależnia bowiem udzielenie pożyczki od zakupu dodatkowej usługi, nierzadko jej koszt wciągając w wartość pożyczki, przez co zobowiązanie klienta, który nierzadko i tak jest w trudnej sytuacji finansowej, wzrasta jeszcze bardziej, a on sam staje się posiadaczem produktu, którego nie potrzebuje.

Jednocześnie usługa, będąca z założenia dobrowolnym dodatkiem, staje się obligatoryjnym składnikiem oferty, pozwalającym pożyczkodawcy na dodatkowych przychód z pominięciem regulacji dotyczących maksymalnych pozaodsetkowych kosztów kredytu.

Przeczytajcie także: Provident, Bocian i Vivus to największe firmy pożyczkowe w Polsce pod względem przychodów

Według Business Insidera, Agnieszka Kowalska, dyrektorka Departamentu Instytucji Pożyczkowych w KNF, miała podczas spotkania zwracać uwagę na szczególnie wysoki odsetek klientów, którzy obok kredytu konsumenckiego mają przynajmniej jeden produkt dodatkowy. Jeśli w takiej sytuacji jest 80-90 proc. klientów, to można mieć wątpliwości, czy sprzedaż VAS-ów odbywała się w sposób etyczny i odpowiedzialny.

Z tego względu nadzór oczekuje, że firmy pożyczkowe podejmą samoregulację w tym zakresie. Cytowany przez portal Marcin Czugan, prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych, deklaruje, że branża będzie dążyć do wypracowania dobrych praktyk, a do współpracy przy ich tworzeniu zaproszono wszystkie podmioty z tego sektora, nie tylko te zrzeszone w ZPF. Jeśli inicjatywa ta nie okaże się skuteczna, branża musi się liczyć ze zdecydowaną reakcją KNF-u – podobno nadzór "nie zawaha się sięgnąć po najcięższą artylerię, jaką ma do dyspozycji", aby ukrócić nadużycia przy udzielaniu pożyczek.

Instytucje pożyczkowe trafiły pod nadzór KNF z początkiem tego roku. Wraz z wprowadzeniem wymogu co do wysokości kapitału zakładowego czy ustanowienia rady nadzorczej z prowadzonego przez KNF rejestru firm pożyczkowych zniknęło już wiele podmiotów. Intencją nadzorcy jest – jak się wydaje – dalej idąca profesjonalizacja rynku. Więcej na ten temat przeczytacie w tekstach: Wpis do rejestru to za mało. Firmy pożyczkowe zostaną prawdopodobnie objęte procesem licencyjnym czy Szefowa departamentu firm pożyczkowych w KNF zdradza nowe szczegóły dotyczące licencji.

Źródło: Business Insider

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.
Promocje

Booksy przyzna 20 zł za zakup karty podarunkowej, jeśli zapłacicie kartą Visa

Środki zgromadzone na karcie podarunkowej można wykorzystać przy rezerwacji wizyty za pośrednictwem Booksy

Nasza Cashlesspedia

Wpisz w pole i wyszukaj termin, którego definicja Cię interesuje:
lub przeglądaj:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies