Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
AI Act opublikowany. Pierwsze przepisy będą obowiązywać od 2 lutego 2025 r.

Regulacja dotycząca AI obejmie wiele branż korzystających z tej technologii, w tym bankowość

W dzienniku urzędowym Komisji Europejskiej opublikowane dziś zostało Rozporządzenie o sztucznej inteligencji (AI Act). Dokument określa ramy regulacyjne dla rozwoju, wdrażania i korzystania ze sztucznej inteligencji na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie wchodzi w życie 2 sierpnia, ale w przypadku części przepisów zastosowano vacatio legis. Pierwsze regulacje zaczną obowiązywać 2 lutego 2025 r. Rozporządzenie co do zasady wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich, natomiast polski resort cyfryzacji pracuje obecnie nad projektem ustawy, która wprowadzi regulacje z AI Act na polski grunt.

Przeczytajcie także: Mapa polskiego fintechu dostępna także po angielsku

Celem, jaki przyświecał unijnemu ustawodawcy przy tworzeniu nowej regulacji, jest zapewnienie odpowiednich standardów bezpieczeństwa i etyki przy rozwijaniu i korzystaniu z technologii sztucznej inteligencji. Przepisy wprowadzają m.in. wymogi dotyczące transparentności algorytmów, oznaczania treści generowanych przez sztuczną inteligencję czy obejmują zasady zarządzania cyklem życia systemów sztucznej inteligencji. Więcej na temat nowych przepisów w tekście: Przyjęto nowe unijne przepisy dot. sztucznej inteligencji. Mają wspierać innowacje, przy zachowaniu praw jednostki.

Przeczytajcie także: Rekordowa wartość gotówki w obiegu

A wykorzystaniu sztucznej inteligencji w bankowości poświęcone było spotkanie z cyklu Cashless Breakfast sprzed paru miesięcy. Zaprezentowaliśmy na nim wyniki ankiety, z której wynikało, że już 12 na 13 zapytanych przez nas banków przeprowadziło wdrożenia wykorzystujące AI, a wszystkie zamierzają w perspektywie najbliższych kwartałów rozpocząć kolejne projekty z użyciem sztucznej inteligencji. Wywiązała się też ciekawa dyskusja na temat możliwych zastosowań sztucznej inteligencji w bankach, z której relację znajdziecie tutaj.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.
Promocje

Booksy przyzna 20 zł za zakup karty podarunkowej, jeśli zapłacicie kartą Visa

Środki zgromadzone na karcie podarunkowej można wykorzystać przy rezerwacji wizyty za pośrednictwem Booksy

Nasza Cashlesspedia

Wpisz w pole i wyszukaj termin, którego definicja Cię interesuje:
lub przeglądaj:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies