Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
AI Act opublikowany. Pierwsze przepisy będą obowiązywać od 2 lutego 2025 r.

Regulacja dotycząca AI obejmie wiele branż korzystających z tej technologii, w tym bankowość

W dzienniku urzędowym Komisji Europejskiej opublikowane dziś zostało Rozporządzenie o sztucznej inteligencji (AI Act). Dokument określa ramy regulacyjne dla rozwoju, wdrażania i korzystania ze sztucznej inteligencji na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie wchodzi w życie 2 sierpnia, ale w przypadku części przepisów zastosowano vacatio legis. Pierwsze regulacje zaczną obowiązywać 2 lutego 2025 r. Rozporządzenie co do zasady wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich, natomiast polski resort cyfryzacji pracuje obecnie nad projektem ustawy, która wprowadzi regulacje z AI Act na polski grunt.

Przeczytajcie także: Mapa polskiego fintechu dostępna także po angielsku

Celem, jaki przyświecał unijnemu ustawodawcy przy tworzeniu nowej regulacji, jest zapewnienie odpowiednich standardów bezpieczeństwa i etyki przy rozwijaniu i korzystaniu z technologii sztucznej inteligencji. Przepisy wprowadzają m.in. wymogi dotyczące transparentności algorytmów, oznaczania treści generowanych przez sztuczną inteligencję czy obejmują zasady zarządzania cyklem życia systemów sztucznej inteligencji. Więcej na temat nowych przepisów w tekście: Przyjęto nowe unijne przepisy dot. sztucznej inteligencji. Mają wspierać innowacje, przy zachowaniu praw jednostki.

Przeczytajcie także: Rekordowa wartość gotówki w obiegu

A wykorzystaniu sztucznej inteligencji w bankowości poświęcone było spotkanie z cyklu Cashless Breakfast sprzed paru miesięcy. Zaprezentowaliśmy na nim wyniki ankiety, z której wynikało, że już 12 na 13 zapytanych przez nas banków przeprowadziło wdrożenia wykorzystujące AI, a wszystkie zamierzają w perspektywie najbliższych kwartałów rozpocząć kolejne projekty z użyciem sztucznej inteligencji. Wywiązała się też ciekawa dyskusja na temat możliwych zastosowań sztucznej inteligencji w bankach, z której relację znajdziecie tutaj.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies