W ciągu roku największe banki na polskim rynku zamknęły ponad sto oddziałów
Największe banki na polskim rynku na koniec marca posiadały łącznie przeszło 3,4 tys. oddziałów własnych. W porównaniu z kwartałem poprzedzającym oznacza to uszczuplenie wyniku o 36 placówek. Trend pozostaje zatem stały, oddziałów ubywa. Dla porównania: w I kw. 2023 roku te same instytucje posiadały łącznie ponad 3,5 tys. placówek.
PKO BP pozostaje liderem zestawienia banków z największą liczbą oddziałów – na koniec marca miał ich 945, a zatem tyle samo, co na koniec grudnia. Drugi bank na liście, czyli Pekao, na koniec grudnia miał 493 placówki, a na koniec marca o sześć mniej. Podium zamyka BNP Paribas, który również zmniejszył stan posiadania, ale tylko o jeden oddział (w ciągu roku instytucja zamknęła ponad 30 placówek).
W ciągu ostatnich miesięcy zmniejszyła się sieć oddziałów większości banków, które trafiły do zestawienia. Warto też mieć na uwadze, że część banków posiada silnie rozwiniętą sieć placówek partnerskich, w przypadku Aliora czy Millennium mowa o setkach oddziałów. Osobną kategorię tworzy w tym zakresie Bank Pocztowy, który chwali się możliwością obsługi klientów w placówkach Poczty Polskiej, a tych jest ok. 4,6 tys.
Niniejsze zestawienie nie jest pełne, ponieważ zawiera dane tylko największych banków komercyjnych. Brakuje w nim także statystyk dotyczących sieci oddziałów bankowości spółdzielczej.