Ugoda, opiewająca na 30 mld dolarów, jest jedną z największych w historii Stanów Zjednoczonych i ma szansę zakończyć spór trwający od 2005 r.
Jak podały zagraniczne serwisy informacyjne, Mastercard i Visa zawarły ugodę m.in. z sieciami handlowymi w USA, dotyczącą wysokości stawek prowizji interchange. Jest to opłata pobierana przez agentów rozliczeniowych, np. operatorów terminali płatniczych, na rzecz banków – wydawców kart, od transakcji bezgotówkowych. Stawki interchange są ustalane przez organizacje płatnicze.
Ugoda zawarta przez Mastercarda i Visę opiewa na 30 mld dolarów i okrzyknięto ją już jedną z największych tego typu umów w historii amerykańskiej gospodarki. Tyle pieniędzy akceptanci, a więc sklepy i punkty usługowe przyjmujące płatności kartami, mają dzięki niej zaoszczędzić w ciągu pięciu najbliższych lat. Zdaniem Visy 90 proc. firm, które skorzystają z porozumienia, to małe przedsiębiorstwa.
Ugoda, którą musi jeszcze zatwierdzić sąd, ma szansę zakończyć spór trwający od 2005 r.
Warto przypomnieć, że w Unii Europejskiej kwestia wysokości interchange została rozstrzygnięta już wiele lat temu. W przyjętej regulacji ustalono, że wysokość tej opłaty dla kart debetowych i kredytowych wydanych klientom indywidualnym nie może być wyższa niż 0,2-0,3 proc. od kwoty transakcji i jest to często wielokrotnie mniej niż w krajach spoza UE. Unijne rozporządzenie nie dotyczy jednak innych opłat, np. marketingowych, pobieranych przez organizacje płatnicze od transakcji kartami.