Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
O krok bliżej do końca sporu o interchange w USA. Mastercard i Visa zawarły ugodę z handlowcami

Ugoda, opiewająca na 30 mld dolarów, jest jedną z największych w historii Stanów Zjednoczonych i ma szansę zakończyć spór trwający od 2005 r.

Jak podały zagraniczne serwisy informacyjne, Mastercard i Visa zawarły ugodę m.in. z sieciami handlowymi w USA, dotyczącą wysokości stawek prowizji interchange. Jest to opłata pobierana przez agentów rozliczeniowych, np. operatorów terminali płatniczych, na rzecz banków – wydawców kart, od transakcji bezgotówkowych. Stawki interchange są ustalane przez organizacje płatnicze.

Przeczytajcie także: Zbigniew Jagiełło opowiada o przygodach z władzą PiS, którą jednak sam wspierał

Ugoda zawarta przez Mastercarda i Visę opiewa na 30 mld dolarów i okrzyknięto ją już jedną z największych tego typu umów w historii amerykańskiej gospodarki. Tyle pieniędzy akceptanci, a więc sklepy i punkty usługowe przyjmujące płatności kartami, mają dzięki niej zaoszczędzić w ciągu pięciu najbliższych lat. Zdaniem Visy 90 proc. firm, które skorzystają z porozumienia, to małe przedsiębiorstwa.

Ugoda, którą musi jeszcze zatwierdzić sąd, ma szansę zakończyć spór trwający od 2005 r.

Przeczytajcie także: mBank rezygnuje ze sprzedaży niektórych ubezpieczeń

Warto przypomnieć, że w Unii Europejskiej kwestia wysokości interchange została rozstrzygnięta już wiele lat temu. W przyjętej regulacji ustalono, że wysokość tej opłaty dla kart debetowych i kredytowych wydanych klientom indywidualnym nie może być wyższa niż 0,2-0,3 proc. od kwoty transakcji i jest to często wielokrotnie mniej niż w krajach spoza UE. Unijne rozporządzenie nie dotyczy jednak innych opłat, np. marketingowych, pobieranych przez organizacje płatnicze od transakcji kartami.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies