O planie połączenia niektórych linii biznesowych Orlenu i Poczty Polskiej powiedział wczoraj Sebastian Mikosz, pełniący obowiązki prezesa drugiej z tych spółek
Polska Agencja Prasowa opublikowała wczoraj depeszę relacjonującą debatę odbywającą się w trakcie posiedzenia senackiej Komisji Infrastruktury. Udział w niej brał Sebastian Mikosz, pełniący obecnie obowiązki prezesa Poczty Polskiej. Mikosz wypowiadał się o aktualnej sytuacji kierowanej przez siebie spółki oraz planach na najbliższą przyszłość.
– W ostatnich trzech latach jednym z największych konkurentów Poczty był państwowy Orlen, który rozwinął błyskawicznie sieć paczkomatów, mając oczywiście nieograniczone zasoby i tak naprawdę uderzając w naszą zdolność dystrybucji. Na pewno będę proponował, żebyśmy jakoś te biznesy zespolili, bo nie widzę żadnego uzasadnienia merytorycznego, żeby dwa państwowe podmioty konkurowały ze sobą na rosnącym rynku – powiedział p.o. prezesa Poczty Polskiej.
O pojawieniu się koncepcji połączenia należącej do państwowego koncernu naftowego Orlen Paczki, która zarządza m.in. siecią automatów do odbioru przesyłek, w serwisie cashless.pl pisaliśmy na początku stycznia bieżącego roku. Przypomnę, że wówczas zespół złożony m.in. z byłych menagerów Poczty oraz należącego do niej Banku Pocztowego, przygotował plan ratunkowy dla spółki. Jednym z jego założeń było przejęcie przez Pocztę Orlen Paczki i połączenie w jedną całość wspólnej sieci odbioru i nadawania przesyłek.
Co ciekawe ta nowa sieć automatów paczkowych miałaby zostać otwarta na podobnej zasadzie jak działa roaming komórkowy. Zatem z takiej sieci mogliby korzystać wszyscy zainteresowani tym dostawcy przesyłek. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście Przejęcie automatów Orlen Paczka i otwarcie wspólnej sieci w roamingu. To jeden z elementów planu dla Poczty Polskiej.
Według najnowszej analizy cashless.pl na koniec ubiegłego roku Orlen Paczka posiadała 4277 automatów paczkowych, co dawało jej trzecie miejsce na rynku po InPoście oraz DPD. W tym samym czasie Poczta Polska miała nie więcej niż 800 maszyn tego typu. Więcej na ten temat w tekście Rynek automatów paczkowych wciąż rośnie. Na koniec grudnia w Polsce było blisko 38,8 tys. takich urządzeń.