Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Blisko 750 oddziałów bez obsługi kasowej. BNP Paribas pozostaje liderem, na podium wraca Millennium

W ciągu roku działające na polskim rynku banki zwiększyły liczbę placówek bezgotówkowych o ponad sto, mimo że liczba wszystkich ich oddziałów zmniejszyła się

Z danych zebranych przez serwis cashless.pl wynika, że na koniec grudnia 2023 roku największe banki działające na polskim rynku posiadały niemal 750 oddziałów bezgotówkowych. To o 35 placówek więcej niż w kwartale poprzedzającym, a także o ponad sto więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku. Warto przy tym zaznaczyć, że odbywa się to w sytuacji, gdy liczba wszystkich oddziałów bankowych zmniejsza się systematycznie, o czym możecie przeczytać tutaj.

Przeczytajcie także: W aplikacji IKO można w prosty sposób ukryć saldo rachunku

Pozycję lidera w rankingu sieci bezgotówkowych utrzymał BNP Paribas, chociaż ubyło mu placówek bez obsługi kasowej. Na koniec września bank posiadał ich 196, a trzy miesiące później 178. Tymczasem jeszcze pół roku wcześniej było ich przeszło dwieście. Drugą pozycję na liście utrzymał ING z wynikiem 150 oddziałów, ale i w tym przypadku w oczy rzucają się spadki.

Trzeciego miejsca na podium nie udało się utrzymać Credit Agricole. Chociaż bank ten w ciągu trzech miesięcy zwiększył stan posiadania ze 118 do 133 placówek bez obsługi kasowej, to musiał ustąpić miejsca Millennium, który na koniec grudnia miał 146 placówek bezgotówkowych. Dla porównania: na koniec września miał ich 113. Jeśli ten trend się utrzyma, w kolejnych miesiącach Millennium może jeszcze awansować w naszym zestawieniu.

Warto zwrócić uwagę na PKO BP, który na koniec grudnia posiadał 50 placówek bezgotówkowych. Z takim wynikiem instytucja ta wyróżnia się na tle innych banków kontrolowanych przez państwo, które na razie nie koncentrują się na transformacji swojej sieci na bezgotówkową.

Przeczytajcie także: Zmiany w regulaminie Citi Handlowego

Oddział bezgotówkowy nie posiada tradycyjnych kas, ale mogą w nim być realizowane wpłaty i wypłaty – odbywa się to za pomocą maszyn (bankomaty i wpłatomaty). Śledząc zestawienia poświęcone temu zagadnieniu, kolejny już raz można odnieść wrażenie, że brakuje tu rynkowego trendu: o ile część instytucji rozbudowuje swoją sieć oddziałów bez kas, o tyle inne ją redukują lub pozostawiają bez zmian.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies