Zaledwie 1,5 roku od złożenia wniosku berliński startup uzyskał pełną licencję bankową. Teraz może działać w całej Europie i jest już u bram Polski
Bank na komórce to nic nowego. Nie dalej niż tydzień temu mogliście na przykład przeczytać o brazylijskim Neonie. N26 zasługuje jednak na szczególną uwagę. Zaledwie półtora roku od złożenia wniosku i 3 lata po starcie otrzymał licencję bankową od niemieckiego regulatora oraz Europejskiego Banku Centralnego.
W oczekiwaniu na rozpatrzenie wniosku nie próżnował i we współpracy z Wirecard pozyskał 200 tys. klientów i zdobył 40 mln dolarów amerykańskich dofinansowania. Zatrudnia 140 osób i chwali się, że jego koszty są kilkukrotnie niższe niż przeciętnego europejskiego banku i może działać w całej Unii Europejskiej.
Number26 a właściwie od wczoraj N26 to bank dostępny tylko na smartfonie. Działa na urządzeniach z systemem Android i iOS. Firma chwali się, że otwarcie konta przez komórkę trwa u niej 8 minut. Razem z kontem otrzymuje się kartę MasterCard, którą można płacić w sklepach oraz wypłacać pieniądze z każdego bankomatu. Przez aplikację można też ją zablokować i odblokować, zastrzec i zamówić nową.
Założenie i prowadzenie konta jest za darmo. Podobnie wszystkie przeprowadzane na nim operacje finansowe. Także te zagraniczne! Oznacza to, że jeśli klient N26 zapłaci za swoje zakupy np. w Polsce, bank obciąży go dokładnie tą kwotą, która widnieje na rachunku ze sklepu. Po każdej transakcji użytkownik otrzymuje powiadomienie push, czyli dowiaduje się o niej w czasie rzeczywistym.
Dzięki partnerom N26 np. Cash26 klienci tego banku mogą także wypłacić pieniądze w jednym z 6 tys. sklepów w tym w niemieckiej sieci Rewe, Penny i Ludwig. Współpraca z MoneyBeam daje możliwość dokonywania przelewów P2P, a z TransferWise przelewania pieniędzy w 19 różnych walutach.
Bank w ciągu najbliższych 12 miesięcy zamierza zaoferować klientom kredyty w aplikacji udzielane chwilę po złożeniu wniosku. Zapowiada też, że zmniejszy ryzyko fraudów za pomocą sztucznej inteligencji.
Z usług N26 mogą już korzystać mieszkańcy Austrii, Francji, Grecji, Niemiec, Irlandii, Włoch, Hiszpanii i Słowacji. Chcielibyście założyć konto? Być może już niedługo będziecie mogli.
Źródło: Techcrunch