Zapowiadany w serwisie cashless.pl moduł "mStłuczka" ma się pojawić w niedługim horyzoncie czasowym
Podczas zeszłotygodniowego posiedzenia Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka przedstawił plany rozwoju aplikacji mObywatel w 2024 r. Wśród nich pojawiała się zapowiedź wprowadzenia w niedługim horyzoncie czasowym modułu "mStłuczka", umożliwiającego wygodne sporządzenie protokołu zdarzenia drogowego. O tym, że toczą się prace nad takim rozwiązaniem, czytelnicy cashless.pl mogli przeczytać jako pierwsi już w zeszłym roku.
Dzięki nowemu modułowi, kierowcy, po kolizji drogowej, nie będą musieli ręcznie spisywać oświadczenia uczestników zdarzenia. Zrobią to wygodnie w aplikacji, za pomocą specjalnie przygotowanego interaktywnego formularza. Część danych mogłaby się uzupełniać automatycznie, co ułatwia cały proces, ale też pomaga uniknąć błędów.
Szczegóły rozwiązania nie zostały jeszcze przedstawione, natomiast patrząc na podobną usługę funkcjonującą w Estonii, można mieć nadzieję, że jej wprowadzenie nie tylko zwiększy wygodę kierowców, lecz także może się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Za pośrednictwem narzędzia obsługiwanego przez tamtejszy odpowiednik Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, kolizje i wypadki mogą zgłaszać klienci wszystkich ubezpieczycieli działających na rynku estońskim, a informacje o szkodzie przekazywane są do odpowiednich towarzystw. Dzięki temu zaś, że zgłoszenia dokonywane są z konkretnych lokalizacji, zagregowane dane są wykorzystane w dążeniu do zmniejszenia liczby wypadków, np. poprzez zmiany w organizacji ruchu, przebudowę infrastruktury czy chociażby informowanie kierowców o zwiększonym ryzyku.
Wracając zaś do przestawionych przez ministra kierunków rozwoju aplikacji mObywatel – warto wspomnieć także o pracach nad wprowadzeniem modułu dla przedsiębiorców "Moja firma", gdzie będzie można gromadzić dane dotyczące działalności gospodarczej. Na tapecie jest także rozwój e-doręczeń, funkcje dotyczące zarządzania dowodem osobistym oraz wprowadzenie do aplikacji kolejnych dokumentów, m.in. legitymacji honorowego dawcy krwi.