Koreańczycy czekają już tylko na wdrożenie platform tokenizacyjnych w polskich bankach. Przy okazji ciekawe statystyki dotyczące płatności w innych krajach
Wiosną tego roku Samsung ogłosił, że przez pierwsze sześć miesięcy od uruchomienia swojego systemu płatności mobilnych Samsung Pay zarejestrował 5 mln użytkowników. Dzisiaj na konferencji "Horyzonty Bankowości" (Cashless jest jej patronem medialnym), Paweł Marchelek – przedstawiciel koreańskiego producenta, nieco bardziej uchylił rąbka tajemnicy. Ujawnił, że połowa zarejestrowanych użytkowników płaci za pomocą Samsung Pay przynajmniej raz dziennie, a średnio w ciągu 24 godzin przeprowadza 1,5 transakcji.
Marchelek nie chciał natomiast zdradzić, kiedy Samsung Pay będzie dostępny w Polsce. – My jesteśmy gotowi, ale czekamy na wdrożenie przez banki platform tokenizacyjnych oferowanych przez Visę i MasterCarda – powiedział mi przedstawiciel Samsunga. Te platformy to MDES (MasterCard) i VEPTS (Visa). Nad wdrożeniem tej pierwszej pracują już m.in. Alior, Millennium, ING a drugiej – Millennium.
Samsung reklamuje swoje rozwiązanie jako bezpieczniejszą i szybszą płatność mobilną niż u konkurencji. Użytkownik może zapisać w aplikacji karty różnych banków, fotografując je smartfonem. Samsung Pay’em płaci się jednym dotknięciem ekranu urządzenia po uprzednim przyłożeniu palca do czytnika linii papilarnych zainstalowanego w telefonie.
Od tego momentu użytkownik ma 12 sekund na dokonanie płatności i tylko na ten czas uruchamia się antena NFC – to zmniejsza ryzyko przypadkowych płatności i ogranicza zużycie baterii. Jeśli smartfon nie wykryje terminala z NFC, przejdzie w tryb MST i prześle stokenizowany kod do czytnika pasków magnetycznych terminala.
Przy pomocy Samsung Pay można już zapłacić w sześciu krajach. Usługa pojawiła się na rynku w październiku 2015 r. w Korei Południowej i USA. Obecnie jest dostępna także w Chinach, Australii, Singapurze i Hiszpanii. Rozwiązanie konkurencyjne czyli Apple Pay funkcjonuje już w USA, Wielkiej Brytanii, Chinach, Australii, Singapurze i Kanadzie. Z kolei Google zapowiedział, że jego wersja płatności mobilnych Android Pay wystartuje w Polsce w III kw. tego roku.
Zarówno płatności mobilne od Google'a jak i Samsunga potrzebują platform tokenizacyjnych Visa i MasterCard. Można więc przypuszczać, że pojawią się na polskim rynku równocześnie, w momencie wdrożenia tych rozwiązań w bankach w okresie lipiec-wrzesień tego roku.