Liderem zestawienia pozostaje BNP Paribas, choć w ostatnim czasie liczba jego oddziałów bezgotówkowych nieco się zmniejszyła
Banki działające na polskim rynku na koniec I kw. 2023 roku posiadały 659 oddziałów bezgotówkowych – tak przynajmniej wynika z danych zebranych przez serwis cashless.pl. W porównaniu z kwartałem poprzedzającym oznacza to wzrost: na koniec grudnia takich placówek było 633. Z kolei w analogicznym kwartale 2022 roku funkcjonowało 577 oddziałów bez obsługi kasowej.
Pozycję lidera utrzymał bank BNP Paribas, który na koniec marca br. posiadał 198 placówek bezgotówkowych. To gorszy wynik od tego zanotowanego na koniec 2022 roku, gdy takich placówek bank miał ponad 200. Drugą pozycję w zestawieniu zajął ING z wynikiem 172 placówek bez obsługi kasowej (niewielka zmiana względem kwartału poprzedzającego), a podium zamyka Millennium, który w ciągu kilku miesięcy zanotował wzrost z 98 do 108 oddziałów bezgotówkowych. W minionym kwartale warta uwagi była zmiana w sieci stacjonarnej Credit Agricole, któremu przybyło aż 15 placówek bezgotówkowych.
Oddział bezgotówkowy nie posiada tradycyjnych kas, ale mogą w nim być realizowane wpłaty i wypłaty – odbywa się to za pomocą maszyn (bankomaty i wpłatomaty). Śledząc liczbę tych placówek, kolejny już raz można odnieść wrażenie, że brakuje tu rynkowego trendu: o ile część instytucji rozbudowuje swoją sieć, o tyle inne ją redukują lub pozostawiają bez zmian. Warto przy tym zaznaczyć, że banki generalnie zmniejszają liczbę posiadanych przez siebie oddziałów. Jeżeli zatem instytucja informuje o redukcji liczby placówek bezgotówkowych, to zazwyczaj efektem nie jest powrót do tradycyjnego oddziału.