Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Głos może być Waszym hasłem do banku. Będziecie używać?

Od jesieni, kiedy BZ WBK udostępnił biometrię głosową w telefonicznym contact center, z usługi skorzystało 3 tys. osób

Na tle kilku milionów klientów, którzy posiadają rachunek w BZ WBK, te parę tysięcy zdecydowanych by zarejestrować wzorzec swojego głosu w bazie banku, to niewiele. Pamiętać jednak należy, że uzyskany wynik nie był wsparty żadną kampanią informacyjną. Zapewne duża część osób, która kontaktuje się z BZ WBK poprzez połączenie głosowe, nie do końca wie, na czym nowa usługa polega, więc nie jest zainteresowana korzystaniem z niej.

Przeczytajcie także: BPH rozszerza biometrię na oddziały franczyzowe

Tymczasem rozwiązanie jest bardzo wygodne i eliminuje konieczność pamiętania hasła dostępu do telefonicznego kanału kontaktu z bankiem. Jak to działa? Wystarczy, że po tradycyjnym uwierzytelnieniu klienta w contact center zdecydujecie się pozostawić wzorzec swojego głosu. Procedura ta polega na kilkukrotnym powtórzeniu wskazanej przez system frazy. Dzięki temu w przyszłości logowanie będzie prostsze. Po podaniu swojego numeru ID zostaniecie poproszeni o wypowiedzenie kilku słów. System porówna je z nagranym wzorcem i na tej podstawie zaloguje Was na rachunek bądź nie.

Zdaniem specjalistów z BZ WBK biometria głosowa gwarantuje wysokie bezpieczeństwo korzystania, i wśród osób, które zarejestrowały swój wzorzec biometryczny, cieszy się dużą popularnością – ponad 50 proc. klientów, którzy to zrobili, już logowało się głosem. BZ WBK liczy, że do końca tego roku wzorce głosowe pozostawi w jego bazie 10 tys. klientów. W biometrii głosowej widzi korzyści nie tylko dla klientów, którzy nie muszą pamiętać haseł, ale i dla siebie, bo dzięki temu uwierzytelnienie klienta trwa krócej. Zwłaszcza w sytuacji, gdy nie pamięta on swojego hasła dostępowego i weryfikacja tożsamości musi odbyć się za pośrednictwem listy pytań pomocniczych, stawianych przez konsultanta.

Przeczytajcie także: Tak może wkrótce wyglądać logowanie do banku

Tomasz Niewiedział, szef obszaru bankowości multikanałowej w BZ WBK uważa, że to właśnie biometria głosowa ma największe szanse na szerokie zastosowanie w bankowości. – To jedyny rodzaj biometrii, który może zostać wykorzystany we wszystkich kanałach kontaktu klienta z bankiem. Dlatego chcemy pracować nad rozwijaniem tej technologii – powiedział podczas wczorajszego spotkania z dziennikarzami w Poznaniu.

Jednym z potencjalnych kierunków jest wykorzystanie tego rozwiązania do logowania w internetowym systemie transakcyjnym w skojarzeniu z biometrią twarzy – face recognition. W przyszłości ma być także możliwe wyeliminowanie konieczności podawania numeru ID klienta przed uwierzytelnianiem w telefonicznym contact center.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies