Ergo Digital Ventures oraz spółki technologiczne i konsultingowe z obszaru motoryzacji tworzą joint venture, które ma wspierać ubezpieczycieli i koncerny samochodowe w zarządzaniu ryzykiem
Ergo wraz z partnerami tworzy spółkę joint venture, w ramach której zaoferuje usługi z obszaru motoryzacji i mobilności. W Mobility Technology Center (MTC) mają być rozwijane nowoczesne ubezpieczenia komunikacyjne i rozwiązania w zakresie zarządzania ryzykiem, ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów autonomicznych, elektrycznych i nowych form mobilności.
W projekt zaangażowane są niemieckie firmy Ergo Digital Ventures, in-tech i MaLiBu. Prace nad utworzeniem przez nich wspólnego podmiotu już trwają, natomiast start jego działalności operacyjnej jest uzależniony od uzyskania odpowiednich zgód nadzorczych. Wczoraj wniosek z informacją o zamiarze koncentracji wpłynął do polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Ergo Digital Ventures to technologiczne ramię ubezpieczeniowej grupy Ergo, które odpowiada za nowe rozwiązania biznesowe i technologie wspierające działalność spółek z grupy. In-tech zajmuje się rozwojem technologii z zakresu motoryzacji i inteligentnej mobilności (smart mobility), a MaLiBu jest firmą konsultingową specjalizującą się w technologii motoryzacyjnej.
MTC planuje kierować swoje usługi do koncernów samochodowych, dostawców usług mobilności oraz do ubezpieczycieli – zarówno z Niemiec, jak i z innych rynków. Sektor ubezpieczeniowy zamierza wspierać w tworzeniu produktów odpowiadających na postęp technologiczny w motoryzacji, w tym w zakresie ubezpieczania pojazdów autonomicznych. Przedstawiciele nowego JV zwracają uwagę, że zaawansowane systemy czujników w pojeździe i zwiększająca się moc obliczeniowa umożliwiają dynamiczną i ciągłą ocenę zagrożeń związanych z nowoczesnymi pojazdami. Szeroki wachlarz nowoczesnych technologii, wykorzystywanych w tzw. connected cars, ale też nowe koncepcje posiadania (w tym współdzielenie pojazdów) otwierają przed ubezpieczycielami możliwości, a zarazem zmuszają do działania – tworzenia odpowiednio dostosowanych programów ubezpieczeniowych. W planach MTC jest m.in. opracowanie koncepcji zarządzania ryzykiem dla dostawców mobilności czy przygotowanie rozwiązań pozwalających na zintegrowanie ubezpieczeń dostępnych w modelu on demand (na żądanie) z modułem zarządzania pojazdem.
Wśród przykładów usług, jakie MTC zamierza oferować, wskazano także m.in. analizę bezpieczeństwa i skuteczności systemów wspomagania kierowcy, z uwzględnieniem różnych scenariuszy wypadków. Eksperci z MTC będą mieli dostęp do wyników najnowszych badań oraz do własnych stanowisk testowych i symulatorów jazdy, które będą mogli wykorzystywać np. do wspomnianej oceny systemów asystujących czy badania wydajności i starzenia się ogniw akumulatorowych.