Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy strategiczni
W rozwoju obrotu bezgotówkowego Szwecji prędko nie dogonimy. Ale w płatnościach P2P możemy

W przelewach pomiędzy użytkownikami indywidualnymi Blik może powtórzyć sukces szwedzkiego systemu Swish

System Swish, który za pośrednictwem aplikacji mobilnej pozwala na przesyłanie pieniędzy pomiędzy jego uczestnikami, wystartował pod koniec 2012 roku a dziś ma już 4 mln użytkowników. To oznacza, że w kraju liczącym mniej niż 10 mln obywateli niemal co drugi z nich korzysta z tego systemu. A do potocznego języka weszło sformułowanie "swiszować", co ma oznaczać przesyłanie pieniędzy na telefon innej osoby.

Między innymi dzięki systemowi Swish w Szwecji udział gotówki w codziennych transakcjach systematycznie spada. Zdaniem uczestników konferencji "Obrót bezgotówkowy – jak wdrożyć model szwedzki na rynek polski" istnieją realne szanse na to, że w tym skandynawskim kraju w niedalekiej przyszłości gotówkę uda się wyeliminować z obiegu niemal całkowicie. Serwis Cashless był patronem medialnym tego wydarzenia.

Przeczytajcie także: 5 pomysłów, które sprawią, że zaczniecie płacić mobilnie

Zdaniem Niklasa Arvidssona, profesora w Królewskim Instytucie Technologicznym w Sztokholmie, za 5-6 lat gotówka będzie odgrywać w Szwecji rolę marginalną i nie będzie miała poważnego wpływu na gospodarkę. – Połowa konsumentów spodziewa się, że Szwecja stanie się krajem bezgotówkowym za 10-20 lat. Jednocześnie 39 proc. respondentów uważa, że nigdy do tego nie dojdzie – mówi Arvidsson, co według niego może świadczyć o tym, że dyskusja na ten temat trwa i wywołuje silne emocje. Obecnie obrót gotówkowy stanowi mniej niż 2 proc. szwedzkiego PKB, co jest najniższym wskaźnikiem na świecie. Dla przykładu w Polsce gotówka znajdująca się w obrocie gospodarczym stanowi teraz 7,4 proc. PKB.

O ile więc do poziomu obrotu bezgotówkowego Szwecji jest Polsce daleko i nieprędko go osiągnie, to w zakresie przelewów P2P na powtórzenie sukcesu systemu Swish szansę ma Blik, który od kilku miesięcy oferuje tego rodzaju płatności. Obecnie mogą z nich korzystać użytkownicy aplikacji mobilnych Millennium, BZ WBK i ING. Wkrótce dołączą do nich klienci mBanku (prawdopodobnie 4 kwietnia) i PKO BP a następnie Getinu i Credit Agricole.

Przeczytajcie także: To będzie zupełnie inny Blik

Z opublikowanych dziś danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w grudniu ubiegłego roku Blik miał 1,4 mln zarejestrowanych użytkowników. Do poziomu 4 mln jeszcze trochę brakuje. Jeszcze więcej brakuje do 15 mln, bo tylu rodaków musiałoby korzystać z Blika, by jego popularność w ponad trzydziestomilionowym kraju dorównała popularności systemu Swish w Szwecji. Mam jednak wrażenie, że szanse Blika na powtórzenie sukcesu Swisha w zakresie P2P są całkiem spore.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.
Promocje

Booksy przyzna 20 zł za zakup karty podarunkowej, jeśli zapłacicie kartą Visa

Środki zgromadzone na karcie podarunkowej można wykorzystać przy rezerwacji wizyty za pośrednictwem Booksy

Nasza Cashlesspedia

Wpisz w pole i wyszukaj termin, którego definicja Cię interesuje:
lub przeglądaj:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies