Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Jak instytucje finansowe mogą przyspieszyć swój rozwój dzięki API?

Technologia cyfrowa sprzyja rozwiązaniom stawiającym w centrum konsumenta i jego szybko zmieniające się potrzeby. Idealnym przykładem są interfejsy API (Application Programming Interface), dzięki którym instytucje finansowe mogą przyspieszyć tempo wdrażania innowacji, dostępnych tu i teraz.

W świecie instytucji finansowych API znajdują swoje zastosowanie między innymi w obszarze otwartej bankowości. W myśl unijnej dyrektywy PSD2, banki – za zgodą swoich klientów – przekazują dane finansowe zaufanym podmiotom trzecim (np. innym bankom czy też fintechom), a wykorzystywane są do tego właśnie API. Dzięki temu procesowi podmioty otrzymujące dane tworzą i udostępniają nowe produkty i usługi. Jest to szansa na rozwój dla instytucji finansowych, w tym banków. Filarem stojącym u podstaw otwartej bankowości jest, obok wykorzystania API, niewątpliwie także gigantyczny postęp w dziedzinie rozwoju nowych technologii – powszechniejsze wykorzystanie sztucznej inteligencji i przetwarzanie danych w chmurze.

Przeczytajcie także: Visa uruchamia Crypto Advisory Practice

W Visa uważamy, że aby czerpać korzyści z otwartej bankowości, powinniśmy współpracować ze sobą i skupiać się w naszych wspólnych działaniach na tworzeniu wartości dla konsumenta. Dzielenie się danymi konsumentów, wynikające z otwartej bankowości, musi odbywać się jednak z poszanowaniem ich prywatności. Niezwykle istotne jest to, by zasady otwartej bankowości były wdrażane w sposób etyczny i odpowiedzialny – niezależnie od technologii, usługi czy produktu, które obejmują.

Rozwiązania dostępne pod ręką dzięki API

W Visa dążymy do ułatwianie naszym partnerom dostępu do globalnej sieci, oferującej nowoczesne rozwiązania płatnicze. Jesteśmy pewni, że funkcje zarządzania API mogą pomóc przyspieszyć tempo współpracy i wdrażania innowacji pomiędzy Visa i naszymi strategicznymi partnerami. Dlatego stworzyliśmy narzędzie, które może w tym pomóc, czyli Visa Developer Platform, stanowiące podstawę naszej strategii rozwoju usług płatniczych. Platforma umożliwia efektywniejsze nadążanie za zmianami, które możemy zaobserwować w cyfrowym świecie, w tym m.in. wygodny dostęp do programistycznych narzędzi, a w efekcie szybsze wprowadzanie usług na rynek i poprawę „user experience”.

Przeczytajcie także: 100 największych polskich firm branży płatniczej

Poprzez otwartą sieć ponad stu API na platformie wdrażamy najpopularniejsze produkty i usługi Visa. Dzięki temu osoby zajmujące się programowaniem i implementacją zaawansowanych narzędzi płatniczych mogą skorzystać nie tylko z ponad dwustu gotowych rozwiązań, lecz także m.in. z Software Development Kit (odpowiedniego środowiska wymaganego przy wdrażaniu wybranego API) lub Visa Next (rozwiązania umożliwiającego developerom dostęp do narzędzi programistycznych Visa).

Z myślą o cyfrowej bankowości

W ramach interfejsu API Visa możemy znaleźć szereg innowacyjnych narzędzi. Jednym z nich jest rozwiązanie umożliwiające klientom uzyskanie w aplikacji bankowej szczegółów dotyczących płatności powtarzalnych opłacanych kartą Visa. Dzięki temu klient banku ma wgląd w informacje, w jakich konkretnie sklepach, punktach usługowych, portfelach cyfrowych, czy serwisach streamingowych jego karta została zapisana, a także jakie usługi są za jej pomocą opłacane.

Kolejnym obszarem, który można rozwijać dzięki API Visa, są usługi bankowe dla rodziców i ich dzieci. Tego typu produkty bankowe cieszą się rosnącą popularnością, a to za sprawą technologii, która coraz częściej oferuje nowe sposoby podnoszenia poziomu edukacji finansowej wśród młodych ludzi. Visa Transaction Controls zapewnia skuteczny i wygodny sposób śledzenia i zarządzania wszystkimi działaniami płatniczymi na zarejestrowanych kontach i tokenach. VTC oferuje różnorodne blokady i alerty, których dokładne cechy i funkcjonalność można wybierać i konfigurować.

Z kolei Enhanced FX API to rozwiązanie, które może przypaść do gustu osobom, które często podróżują. Zapewnia dostęp do kursów globalnych walut, dzięki czemu oferuje lepszy „user experience” w przypadku transakcji wielowalutowych oraz przejrzystość poprzez możliwość porównania kursów Visa z kursami referencyjnymi, np. Europejskiego Banku Centralnego.

To tylko niektóre przykłady pokazujące, jak instytucje finansowe mogą dotrzeć do swoich klientów z gotowymi już rozwiązaniami dzięki API Visa.

KATEGORIA
FELIETONY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies