Ponad 80 proc. urządzeń jest gotowych na transakcje zbliżeniowe
Narodowy Bank Polski raportu na temat kart oraz infrastruktury płatniczej w IV kw. ubiegłego roku jeszcze nie opublikował. Udało mi się jednak poznać dwie ciekawe dane dotyczące terminali POS używanych na naszym rynku w ubiegłym roku. Znalazły się one w jednej z prezentacji przygotowanych przez Visę na kończącej się dzisiaj w Warszawie konferencji Smart City Forum. Serwis Cashless jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Otóż z danych Visy wynika, że w grudniu 2015 r. akceptanci przyjmowali płatności kartami na 469 tys. urządzeń POS. To oczywiście wstępne wyliczenia i w raporcie banku centralnego mogą ulec zmianie, ale wydaje mi się, że raczej niewielkiej. Rosną więc szanse na to, by w I poł. bieżącego roku liczba POS-ów na polskim rynku przekroczyła pół miliona. Dla porównania we wrześniu 2015 r. terminali było 440 tys. a na koniec roku 2014 – ponad 398 tys. (to już oficjalne statystyki NBP).
Visa podała ponadto, że w grudniu 2015 r. ok. 388 tys. terminali obsługiwało płatności zbliżeniowe. Nasycenie infrastruktury płatniczej urządzeniami bezstykowymi przekracza już 80 proc. i należy do najwyższych na świecie. Dla porównania we wrześniu mieliśmy 366 tys. terminali zbliżeniowych, a w grudniu 2014 r. - 288 tys.
Warto przypomnieć, że zgodnie z regulacjami organizacji płatniczych do końca przyszłego roku operatorzy terminali muszą wymienić terminale starszej generacji na urządzenia zbliżeniowe. W rezultacie cała sieć POS w Polsce będzie gotowa na "zbliżeniowość". W Europie proces ten ma zakończyć się dopiero w 2020 roku.
Fot. Visa Europe