W opublikowanym dokumencie sporo miejsca poświęcono wpływowi pandemii na rozwój obrotu gotówkowego
Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat obrotu gotówkowego w Polsce w 2020 r. NBP pisze w nim m.in., że w badanym okresie gotówka była najczęściej wykorzystywanym środkiem płatniczym. Jednocześnie jednak donosi, że w okresie pandemii na znaczeniu zyskała funkcja gotówki jako środka gromadzenia oszczędności, a zmniejszyło się jej znaczenie jako narzędzia do realizacji transakcji płatniczych.
Dużo miejsca w raporcie poświęcono kwestii różnych inicjatyw podejmowanych przez NBP, a mających na celu zapewnienie dostępności gotówki na rynku. W tym miejscu na pierwszy plan wysuwa się rozpoczęcie prac nad tzw. Narodową strategią bezpieczeństwa obrotu gotówkowego. Prace nad tym dokumentem prowadzi m.in. powołana przy NBP Rada ds. obrotu gotówkowego.
W opublikowanym dziś dokumencie sporo miejsca poświęcono wpływowi pandemii na rozwój obrotu gotówkowego. Jednym z jej efektów był zwiększony popyt na banknoty wyższych nominałów, który wynikał głównie z gromadzenia środków w celach przezornościowych. W ubiegłym roku odnotowano więc rekordowy roczny przyrost wartości obiegu o niemal 35 proc. (o 83 mld zł). Cały raport banku centralnego dostępny jest na stronie internetowej NBP.