Na koniec ubiegłego roku francuski bank miał w Polsce prawie 300 własnych wpłatomatów
To na razie informacje nieoficjalne, ale potwierdzone w dwóch niezależnych źródłach. Credit Agricole rezygnuje z własnej sieci wpłatomatów i oddaje maszyny w zarządzanie Euronetowi. Przypomnę, że firma ta już obsługuje bankomaty zlokalizowane w oddziałach Credit Agricole.
Informacja o decyzji Credit Agricole jest ważna z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze francuska instytucja miała jedną z największych bankowych sieci wpłatomatów. Z najnowszego raportu Cashless na temat tych urządzeń wynika, że w grudniu 2017 r. w oddziałach Credit Agricole funkcjonowało prawie 300 takich urządzeń. Z listy sieci wpłatomatowych zniknie więc znaczący gracz. Jego maszyny zasilą z kolei największą na polskim rynku sieć urządzeń depozytowych, czyli Euronet. W koniec ubiegłego roku firma ta miała prawie 2,7 tys. wpłatomatów.
Na razie nie wiem, jakie konsekwencje będzie to miało dla klientów Credit Agricole, wśród których zapewne jest sporo małych i średnich firm. Dla nich łatwy dostęp do urządzeń depozytowych może być ważny. Zakładam jednak, że z maszyn zlokalizowanych w oddziałach Credit Agricole będą mogli korzystać na dotychczasowych zasadach pomimo tego, że będą one kontrolowane przez zewnętrzną firmę.
Ponadto oddanie przez kolejny bank zarządzania własnymi wpłatomatami w ręce Euronetu potwierdza trwający na tym rynku trend polegający na konsolidacji sieci. Niedawno z posiadania własnych wpłatomatów zrezygnował Euro Bank – także oddał je Euronetowi. Na zjawisku korzysta też konkurencyjna dla Euronetu sieć Planet Cash, która zarządza m.in. wpłatomatami BGŻ BNP Paribas.