Na razie rozwiązanie jest testowane przez użytkowników kont Metal w Wielkiej Brytanii. Miesięczny limit wypłat bitcoina to równowartość tysiąca funtów
Na to rozwiązanie klienci Revoluta czekali od dawna. Brytyjski fintech ogłosił, że od dzisiaj część jego klientów może wypłacać bitcoiny z powiązanego z aplikacją konta. Kryptowaluta może zostać przeniesiona do własnego portfela "cold" albo "hot" lub na platformę dowolnej giełdy. Do tej pory zakupione przez apkę Revoluta cyfrowe waluty można było przechowywać wyłącznie na wydzielonym tam subkoncie. Użytkownik nie mógł zabrać zgromadzonych tam aktywów, a jedynie nimi obracał. Mógł je na przykład sprzedać i wypłacić środki w tradycyjnej walucie.
Revolut zastrzega, że na początku nowa funkcja trafi do klientów z planem Metal w Wielkiej Brytanii. Będą mogli dodać do aplikacji Revolut trzy zewnętrzne adresy i wypłacić bitcoiny o wartości do 500 funtów dziennie lub tysiąca funtów miesięcznie. Dla większego bezpieczeństwa, funkcja wypłaty wymaga dwuetapowego uwierzytelnienia.
– To początek listy nowych funkcji krypto, które planujemy uruchomić, by stać się wiodącym usługodawcą na rynku – powiedział Nik Storoński, współzałożyciel i prezes Revoluta.
Czytelnikom, którzy obracają kryptowalutami, zapewne nie trzeba tłumaczyć, czym charakteryzują się tzw. portfele zimne i gorące, w których można przechowywać bitcoiny. Pozostałym krótko wyjaśnię, że portfel "cold" to rodzaj pamięci masowej pozwalającej magazynować waluty cyfrowe w bezpiecznym środowisku offline, czyli poza jakąkolwiek siecią. Z kolei portfele gorące są podłączone do internetu, więc łatwiej można bitcoinami handlować, ale też są one mniej bezpieczne. Najmniej bezpieczne jest przechowywanie kryptowalut na giełdach, bo są one najbardziej narażone na ataki hakerów.
Przy okazji Revolut ujawnił statystyki dotyczące obrotu 21 kryptowalutami w jego aplikacji w Polsce. Według danych firmy liczba Polaków kupujących bitcoiny w jej aplikacji wzrosła o 140 proc. w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku.
Warto dodać, że tego rodzaju transakcje są opodatkowane. Można je rozliczyć samodzielnie lub korzystając z jednego z sieciowych narzędzi, np. cryptiony.com.