Bank centralny zaproponował ustanowienie odpowiednich przepisów wprowadzających obowiązek przyjmowania płatności w gotówce do Ustawy o usługach płatniczych
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński wielokrotnie w ostatnich miesiącach przekonywał, że przedsiębiorcy odmawiający przyjmowania płatności gotówką łamią obowiązujące w Polsce prawo. W tym kontekście zaskakiwać może propozycja zawarta w opinii NBP do nowelizacji Ustawy o usługach płatniczych, o której pisze dziś Polska Agencja Prasowa.
Jak wynika z tej opinii, bank centralny proponuje wprowadzenie przepisu gwarantującego ustawowo klientom punktów handlowych i usługowych możliwość realizacji płatności banknotami i monetami. Wyjątkami od tej generalnej zasady mają być płatności w sklepach internetowych, w punktach bez obecności personelu oraz podczas imprez masowych.
NBP postuluje także, by przedsiębiorcy nie mogli pobierać od swoich klientów dodatkowego wynagrodzenia za możliwość uregulowania należności gotówką. W uzasadnieniu nowego przepisu NBP pisze, że dzięki niemu konsumenci uzyskaliby prawo do swobodnego wyboru dogodnej dla nich metody płatności. Niestety, w uzasadnieniu nie wskazano, w jaki sposób to prawo zostanie zagwarantowane użytkownikom instrumentów bezgotówkowych w sytuacji, gdy punkt handlowo-usługowy akceptuje wyłącznie gotówkę.