Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Resort finansów chce promować obrót bezgotówkowy. W tym samym czasie NBP forsuje gwarancje dla gotówki

Pomysł Ministerstwa Finansów zakłada, że bezgotówkowe firmy będą otrzymywać zwrot VAT-u w dwa tygodnie, a nie dwa miesiące

O tym, że Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy wprowadzającej koncepcję podatnika bezgotówkowego, wiadomo co najmniej od jesieni ubiegłego roku. To wówczas przedstawiciel resortu podczas Cashless Congress organizowanego m.in. przez fundację Polska Bezgotówkowa powiedział, że firmy realizujące większość przychodów w formie bezgotówkowej będą mogły liczyć na bonusy od państwa, np. przyspieszony zwrot podatku od towarów i usług. Dziś nieco więcej szczegółów na ten temat podał Puls Biznesu.

Przeczytajcie także: NBP przygotowuje strategię dla gotówki

Gazeta pisze, że ów przyspieszony zwrot podatku VAT ma umożliwiać odzyskanie go już w 15 dni, a nie 60 dni, jak dzieje się to zazwyczaj. Uprawnienie do tego rodzaju bonusu mieliby ci przedsiębiorcy, którzy realizowaliby co najmniej 70 proc. swoich przychodów w formie bezgotówkowej. Niestety, na razie nie wiadomo, kiedy tego rodzaju przepisy mogłyby wejść w życie. Mówi się, że ustawa mogłaby trafić do parlamentu najwcześniej w III lub nawet IV kwartale bieżącego roku.

Przyjęcie opisanych wyżej przepisów może być tym trudniejsze, że resort finansów raczej nie będzie mógł w tej kwestii liczyć na wsparcie Narodowego Banku Polskiego. Prezes NBP Adam Glapiński podczas ostatniej konferencji prasowej powiedział, że bank centralny będzie dążył do tego, aby konsumenci mieli swobodny wybór, czym chcą płacić: gotówką czy instrumentami elektronicznymi. Aby to zapewnić, NBP już po raz drugi wystąpił do MF z postulatem wprowadzenia do Ustawy o usługach płatniczych przepisów nakazujących akceptację gotówki w placówkach detalicznych.

Przeczytajcie także: Trwa konsolidacja na rynku terminali w Polsce

Co ciekawe, w trakcie wspomnianej konferencji prasowej Adam Glapiński zaprzeczył sobie, twierdząc, że odmowa akceptacji gotówki przez sklepy czy restauracje jest niezgodna z przepisami. Jeżeli tak rzeczywiście jest, to wprowadzanie dodatkowych przepisów wydaje się nieuzasadnione. Wielu przedsiębiorców, opisywanych także w serwisie cashless.pl, rezygnuje z przyjmowania płatności gotówkowych ze względów bezpieczeństwa.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies