Wpis do rejestru uzyskała spółka WBTCB, prowadząca polską wersję kantoru Bitstock
Na listę małych instytucji płatniczych trafi kolejny podmiot, krakowska spółka WBTCB. To już 87 firma, która może działać jako MIP. Także w tym tygodniu do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego trafiły Oney Services, Actidulo oraz Partneria.
WBTCB to podmiot zarządzający internetowym kantorem Bitstock. Platforma umożliwia sprzedaż, kupowanie i zarządzanie bitcoinami. Z informacji z polskiej wersji strony bitstock.com wynika, że użytkownicy serwisu mogą handlować bitcoinami bez konieczności rejestracji. Gotówkę mogą zaś wypłacić w placówce pocztowej lub jednym z 7,6 tys. bankomatów sieci partnerskiej. Limit transakcji wynosi 4 tys. zł, a minimalna kwota zamówienia to 100 zł.
Bitstock wywodzi się z Czech, gdzie współpracuje m.in. z Expobankiem. Chwali się, że jest wiodącą marką wymiany kryptowalut na rynkach czeskim i słowackim. Z jej usług korzysta ponad 10 tys. użytkowników.
Mała instytucja płatnicza to rodzaj firmy wprowadzony przez jedną z ostatnich nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Może działać tylko na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie. Uzyskanie statusu MIP-u jest natomiast znacznie łatwiejsze niż licencji tzw. dużej, krajowej instytucji płatniczej.
Warto jednak wspomnieć, że wkrótce lista wymogów względem MIP-ów może zostać poszerzona i zdobycie wpisu do rejestru będzie bardziej skomplikowane. Trwają bowiem prace nad projektem nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, zgodnie z którym podmioty te miałyby być zobowiązane do opracowania i przekazywania do KNF informacji o procedurze w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Dodatkowo projekt zakłada, że hybrydowe małe instytucje płatnicze (czyli firmy oferujące również inne usługi) miałyby przekazywać nadzorcy informacje o branżach, w których działają. Ma to zapewnić lepszy wgląd i ocenę, czy dana firma mogłaby być zaangażowana w pranie pieniędzy czy finansowanie terroryzmu.