Zmiany wynikają z planowanej nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
Działalność polegająca na świadczeniu usług w zakresie walut wirtualnych ma być regulowana, a wykonywać ją będzie można po uzyskaniu wpisu do odpowiedniego rejestru. Takie zmiany przewidziano w przyjętym właśnie przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Zgodnie z projektem o uzyskanie wpisu pozwalającego na działalność usługową w zakresie walut wirtualnych będą mogły się ubiegać tylko osoby niekarane, które mogą się wykazać wiedzą lub doświadczeniem w tej dziedzinie (potwierdzonym np. ukończeniem odpowiedniego szkolenia lub wykonywaniem przez co najmniej rok czynności związanych z taką działalnością). W rejestrze, który będzie prowadzony przez ministra właściwego do spraw finansów, znajdą się takie dane jak: imię i nazwisko lub nazwa firmy, numery KRS oraz NIP, wykaz usług świadczonych w zakresie walut wirtualnych oraz oświadczenie o spełnieniu ustawowych warunków. Za wykonywanie działalności bez uzyskania wpisu do rejestru przewidziano karę do 100 tys. zł.
Zmiany w ustawie wynikają z konieczności implementacji przepisów unijnych. Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, państwa członkowskie są zobowiązane do rejestrowania "podmiotów świadczących usługi wymiany walut pomiędzy walutami wirtualnymi a fiducjarnymi" i "dostawców kont waluty wirtualnej".