Lawinowo rośnie liczba wniosków o interwencję Rzecznika Finansowego w sprawach o zwrot części kosztów przy przedterminowej spłacie kredytu
W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego klient ma prawo do proporcjonalnego obniżenia wszystkich kosztów takiego kredytu, z wyjątkiem opłat notarialnych – przypomina Rzecznik Finansowy i informuje, że uruchomił kalkulator pozwalający wyliczyć, jaką kwotę powinien zwrócić kredytobiorcy bank lub instytucja pożyczkowa w takiej sytuacji.
Jak wynika z obserwacji Rzecznika, część kredytodawców nie chce odpowiednio rozliczać kosztów przedterminowo spłaconego kredytu, unikając proporcjonalnego zwrotu różnego rodzaju prowizji czy opłat przygotowawczych. Dynamicznie rośnie liczba wniosków o interwencję RF w tego typu sprawach – w I połowie 2020 r. było ich już 2283, czyli pięciokrotnie więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Aby pomóc kredytobiorcom w wyliczeniu, jakiego zwrotu mogą się domagać w związku z wcześniejszą spłatą zobowiązania, Rzecznik Finansowy przygotował kalkulator. Wystarczy, że klient uzupełni dane dotyczące zaciągniętego kredytu oraz poda datę spłaty. Jeśli kwota wyliczona w kalkulatorze nie zgadza się z propozycją kredytodawcy, klient powinien w pierwszej kolejności złożyć reklamację (wzór wniosku znajdzie na stronie RF). Jeśli nie zostanie uznana, konsument może się zwrócić do Rzecznika z wnioskiem o podjęcie działań.
RF przypomina, że swoich praw mogą dochodzić wszyscy konsumenci, którzy zaciągnęli zobowiązanie po 18 grudnia 2011 r. Termin przedawnienia wynosi bowiem w takich przypadkach 10 lat. Jeśli roszczenie powstało po 9 lipca 2018 r., wtedy termin przedawnienia jest krótszy, bo wynosi sześć lat, ale i tak klienci będący w takiej sytuacji mają jeszcze czas, by domagać się prawidłowego rozliczenia kosztów kredytu. Ewentualny spór może dotyczyć jedynie kwestii odsetek.