Spośród różnych systemów płatności mobilnych, w Polsce najbardziej powszechne są Apple Pay i Google Pay
Bardzo szybko rośnie w Polsce liczba instytucji oferujących systemy płatności mobilnych. Choć od ostatniej publikacji w serwisie cashless.pl artykułu na ten temat w maju bieżącego roku minęło zaledwie kilka miesięcy, do załączonej poniżej tabeli dostępności musieliśmy wprowadzić kilkanaście zmian. Ostatnio swoją ofertę płatności mobilnych poszerzyły takie instytucje jak BPS, Curve czy Nest. W tabeli znalazły się także nowe instytucje takie jak Idea Bank czy Viva Wallet.
Najłatwiej dostępnym rozwiązaniem do płatności mobilnych w Polsce jest system Google Pay, który oferowany jest przez ponad 30 banków i fintechów. Z dużych instytucji korzystać z niego nie mogą klienci właściwie tylko trzech banków, a więc Millennium (bank oferuje Google Pay jedynie klientom byłego Euro Banku oraz posiadaczom kart Goodie), Pekao i PKO BP. Pod względem dostępności do systemu Google Pay zbliża się rozwiązanie Apple Pay, które znajdziecie w ofercie prawie 30 usługodawców.
Natomiast płatności mobilne Blik oferowane są na razie wyłącznie przez banki. Aktualnie korzystać z niego mogą klienci 15 instytucji. Zmniejsza się natomiast dostępność płatności mobilnych HCE (zbliżeniowe transakcje powiązane z aplikacją bankową). Ostatnio zrezygnował z tej technologii Santander. W niedalekiej przyszłości płatności HCE znikną też z oferty SGB.
Poniżej znajdziecie tabelę, która zawiera także płatności Garmin Pay i Ftibit Pay, przeznaczone dla użytkowników urządzeń ubieralnych obu producentów. Tabela zawiera także instytucje oferujące w aplikacjach bankowych płatności za bilety komunikacji miejskiej oraz parkingowe, a także płatności za przejazdy niektórymi odcinkami dróg w Polsce.