Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Allegro coraz mocniej wchodzi w finanse. Należąca do firmy spółka Allegro Finance trafiła do rejestru fintechów KNF

W mijającym tygodniu oprócz Allegro Finanse na listę małych instytucji płatniczych trafiła też m.in. spółka Finansowo.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zaktualizowała wczoraj rejestr małych instytucji płatniczych. Trafiły do niego cztery nowe firmy, w tym Allegro Finance, Finansowo.pl, JWA oraz Upepo. Dzięki temu lista MIP-ów liczy już 71 pozycji. Cztery znajdujące się na niej firmy zostały jednak wcześniej już wykreślone. W rezultacie aktualnie na rynku znajduje się 67 podmiotów mogących prowadzić działalność w charakterze małych instytucji płatniczych.

Przeczytajcie także: KNF będzie weryfikować działalność MIP-ów

Jeżeli chodzi zaś o nowe firmy w rejestrze MIP, to najmniej mówi mi nazwa Upepo. Natomiast JWA to spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, na rynku NewConnect. Zajmuje świadczeniem różnych usług dla sektora e-commerce. Na swojej stronie internetowej pisze, że dzięki znalezieniu się na liście MIP-ów będzie mogła zbudować platformę transakcyjną służącą m.in. do płatności pomiędzy konsumentami (tzw. transakcje P2P).

Z kolei Allegro Finance to założona pod koniec ubiegłego roku spółka należąca w 100 proc. do potentata w polskiej branży e-commerce. Powstanie spółki i umieszczenie jej w rejestrze MIP potwierdza plany firmy Allegro, która chce rozwijać się także w branży finansowej i samodzielnie świadczyć wiele usług z tego obszaru, jak płatności czy kredyty. Przypomnę, że na platformie allegro.pl i w aplikacji mobilnej, usługi takie są zebrane i promowane pod marką Allegro Finanse (przez "s").

Przeczytajcie także: Allegro zadebiutuje na giełdzie 12 października

Ostatnia z dodanych wczoraj firm do listy MIP-ów, czyli Finansowo.pl, to platforma pożyczek społecznościowych (pożyczki udzielane przez osoby fizyczne innym osobom fizycznym).

Mała instytucja płatnicza to nowy rodzaj działalności wprowadzony w Polsce nowelizacją ustawy o usługach płatniczych. Jest przeznaczony m.in. dla fintechów, które po wpisaniu na listę MIP-ów mogą testować swoje nowe usługi i produkty. Zdobycie wpisu w rejestrze MIP jest łatwiejsze niż licencji krajowej instytucji płatniczej. Małe instytucje mają jednak ograniczenia, np. mogą prowadzić działalność tylko w Polsce, a ich obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie. Aktualnie KNF weryfikuje działalność firm, które uzyskały status MIP w latach poprzednich. Więcej na ten temat w tekście Nowe wymogi KNF wobec małych instytucji płatniczych wywołały spór. Pojawiają się opinie, że nadzór źle interpretuje przepisy.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies