Na mocy ogłoszonego dziś zezwolenia poznańska spółka może świadczyć usługi określane mianem AIS i PIS
Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o rozszerzeniu licencji krajowej instytucji płatniczej, przyznanej wcześniej firmie Krajowy Integrator Płatności (to spółka, która jest właścicielem marki Tpay). Na mocy tej decyzji Tpay może świadczyć usługi wynikające z przepisów o tzw. otwartej bankowości, a określanych mianem AIS i PIS.
Przypomnę, że open banking został zdefiniowany przez dyrektywę PSD II. Dzięki temu zewnętrzne firmy, np. fintechy takie jak Tpay, mogą uzyskać dostęp do danych klientów dotyczących ich rachunków prowadzonych w bankach. Usługa AIS polega na dostępie do salda oraz historii transakcji na koncie bankowym. Z kolei usługa PIS pozwala zainicjować transakcję z rachunku bankowego klienta.
Tpay to firma obsługująca płatności w sklepach internetowych i aplikacjach mobilnych. Oprócz niej usługi wynikające z dyrektywy PSD II świadczyć mogą takie krajowe instytucje płatnicze jak Paymento, PayPro (operator Przelewy24), PayU, Blue Media, eCard i Profeskasa. Dodatkowo takie firmy jak Banqware, Kontomatik i Ramp Link zostały wpisane przez KNF do rejestru dostawców usług związanych z dostępem do informacji o rachunku, czyli mogących świadczyć tylko usługę AIS.