Mowa o firmie Twincard, należącej do łotewskiego Twino
W ubiegłym tygodniu na prowadzoną przez Komisję Nadzoru Finansowego listę małych instytucji płatniczych trafiła spółka Twincard zarejestrowana w Warszawie. Twincard, zgodnie z wpisem w rejestrze KNF, może m.in. przyjmować wpłaty i realizować wypłaty gotówki oraz przekazy pieniężne, a także wydawać instrumenty płatnicze.
Z danych w Krajowym Rejestrze Sądowym wynika, że Twincard to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, powstała w ubiegłym roku. Jej jedynym udziałowcem jest firma Twino z Łotwy, która prowadzi tam m.in. platformę pożyczek społecznościowych. W Polsce Twino jest już obecne od dawna poprzez firmę Netcredit oferującą chwilówki oraz spółkę Incredit, oferującą niebankowe pożyczki ratalne.
Założenie w kraju kolejnej firmy sugeruje dalsze plany rozwojowe Twino w Polsce. Nazwa Twincard wskazuje natomiast, że łotewska firma może chcieć wydawać w Polsce karty kredytowe. Do tego może jednak nie wystarczyć wpis w rejestrze małych instytucji płatniczych. Organizacje płatnicze podchodzą z dużą ostrożnością do MIP-ów i zdecydowanie wolą przyznawać swoje licencje firmom posiadającym status co najmniej krajowej instytucji płatniczej.
Natomiast mała instytucja płatnicza została wprowadzona do polskiego prawodawstwa jedną z ostatnich nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Jej największą zaletą jest łatwość znalezienia się w rejestrze KNF-u. Ale są i wady, np. ograniczone obroty (do 1,5 mln euro miesięcznie), możliwość prowadzenia działalności tylko w Polsce czy brak możliwości świadczenia usług wykorzystujących otwartą bankowość, a więc np. inicjowania płatności albo dostępu do danych bankowych poprzez API. Obecnie w rejestrze MIP znajduje się 49 firm.