Jeżeli macie firmę i zastanawiacie się, czy rozpocząć przyjmowanie płatności kartą, to lepszej okazji może nie być
Firmy Mastercard i Polskie ePłatności poinformowały o wprowadzeniu do sprzedaży terminala aplikacyjnego Soft POS. Wcześniej rozwiązanie to było testowane przez zainteresowanych tym właścicieli firm. Od teraz może z niego skorzystać każdy przedsiębiorca. Dodatkowo, jeśli jest uprawniony do udziału w programie fundacji Polska Bezgotówkowa, transakcje akceptowane przez Soft POS przez rok będą rozliczane bezpłatnie.
Soft POS to aplikacja do zainstalowania na wybranych modelach smartfonów Samsung. Chodzi głównie o Galaxy S7, S8 i S10 (aplikacja powinna działać także na Galaxy S9, ale w Polsce nie była testowana na tym modelu). Soft POS pozwala na przyjmowanie płatności zbliżeniowych realizowanych kartami bezstykowymi albo za pomocą Apple Pay czy Google Pay. Kartę lub smartfon wykorzystywany do płatności mobilnych zbliża się do "plecków" telefonu z aplikacją Soft POS tak, jak przykłada się do zwykłego terminala.
Soft POS pozwala więc zamienić telefon w terminal płatniczy. Niestety, ze względu na stosowane obecnie standardy bezpieczeństwa nie jest możliwa płatność i autoryzacja transakcji PIN-em na jednym i tym samym smartfonie sprzedawcy. Dlatego Soft POS ma dziś poważne ograniczenie, bo pozwala płacić tylko do kwoty 50 zł, a więc poniżej limitu, który umożliwia pominięcie autoryzacji PIN-em.
Sytuację komplikują dodatkowo przepisy o tzw. silnym uwierzytelnieniu, które wchodzą w życie 14 września. Zakładają one, że w określonych sytuacjach nawet płatności poniżej 50 zł mogą wymagać podania kodu (uzależnione jest to np. od licznika zastosowanego przez bank wydawcę karty, dotyczącego liczby lub wartości płatności bez PIN-u – po przekroczeniu jednego z tych parametrów kod będzie potrzebny niezależnie od kwoty transakcji). Wkrótce więc korzystanie z Soft POS-a będzie wiązało się z dodatkową niedogodnością.
Wszystko może się zmienić, gdy opublikowane zostaną nowe standardy bezpieczeństwa określające zasady autoryzacji PIN-em płatności na smartfonach akceptantów. Prace nad nimi prowadzi powołana przez m.in. Mastercarda i Visę organizacja zwana Radą PCI. Ogłoszenie nowych standardów dla rozwiązań typu Soft POS spodziewane jest jeszcze w tym roku.
I zapewne Polskie ePłatności wprowadzając obecnie do sprzedaży Soft POS-a liczą, że po opublikowaniu standardów przez Radę PCI będą pierwszym operatorem na rynku, który terminal aplikacyjny będzie miał w ofercie. Jak wspomniałem, zainteresowane nim firmy mogą skorzystać z dofinansowania w ramach programu Polski Bezgotówkowej. Dodatkowo Polskie ePłatności wraz z Soft POS-em oferują wypożyczenie telefonu Samsung Galaxy S7, na którym terminal aplikacyjny można zainstalować. Telefon po 30 miesiącach przechodzi na własność akceptanta za opłatą w wysokości jednego złotego (pod warunkiem realizacji płatności na zainstalowanym na nim Soft POS-ie).