W urządzeniach sfinansowanych przez Polskę Bezgotówkową rozliczono do tej pory transakcje o wartości 2 mld zł
Fundacja Polska Bezgotówkowa opublikowała aktualne statystyki związane z realizowanym przez siebie programem. Z danych instytucji wynika, że liczba zainstalowanych dzięki niemu terminali płatniczych przekroczyła już 140 tys. sztuk. Urządzenia sfinansowane przez fundację trafiły do podmiotów działających w ok. 10 tys. miejscowości w całym kraju. Rozliczono w nich blisko 40 mln płatności o łącznej wartości 2 mld zł.
Z badań fundacji wynika ponadto, że realizowany przez nią program jest pozytywnie przyjmowany przez przedsiębiorców. 95 proc. z nich deklaruje, że poleciłoby posiadanie terminala innym właścicielom firm. Jednocześnie ponad 50 proc. przedsiębiorców, którzy uzyskali POS w ramach programu fundacji, zanotowało wzrost obrotów po instalacji urządzenia.
Przypomnę, że Polska Bezgotówkowa to fundacja powołana do życia w 2017 r. przez Związek Banków Polskich, Mastercarda i Visę pod auspicjami Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Zarządza programem, w ramach którego małe i średnie firmy mogą otrzymać do trzech terminali płatniczych na rok bezpłatnie. Przedsięwzięcie finansowane jest z wpłat m.in. banków, organizacji płatniczych i operatorów terminali.
Zgodnie z pierwotnymi planami program Polski Bezgotówkowej zakłada instalację 600 tys. terminali w ciągu kilku lat, a więc od 2018 do 2021 r. W roku ubiegłym fundacja sfinansowała przeszło 100 tys. POS-ów. Fakt, że przed końcem I kw. 2019 r. liczba zainstalowanych terminali przekroczyła 140 tys. sztuk oznacza, że program nabiera rozpędu. Aby postawione przed Polską Bezgotówkową zadania mogły zostać zrealizowane, na koniec tego roku liczba wprowadzonych na rynek przez nią urządzeń powinna wynieść 250-300 tys.