Na ustawę o obowiązkowych terminalach w firmach i urzędach trzeba jeszcze poczekać
Na interentowej stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, autorstwa Ministerstwa Finansów. Projekt zawiera m.in. przepisy pozwalające na regulowanie związanych z tym należności bezgotówkowo m.in. za pomocą płatności kartami bankowymi w terminalach POS.
Jak resort finansów pisze w uzasadnieniu do ustawy, zgodnie z obowiązującymi przepisami egzekucja dokonuje się jedynie poprzez uregulowanie należności w gotówce. – Mając na względzie, iż obecnie korzystanie z gotówki, a co za tym idzie jej posiadanie, jest coraz mniej powszechne, w celu zapewnienia sprawnej i efektywnej egzekucji w ramach egzekucji z pieniędzy należy umożliwić regulowanie należności bezgotówkowo – czytam w uzasadnieniu.
Resort dowodzi dalej, że wprowadzenie powyższego rozwiązania jest korzystne dla zobowiązanych. Umożliwienie uregulowania należności pieniężnych bezgotówkowo w ramach też dobrowolnej zapłaty w wielu przypadkach zapobiegnie stosowaniu przez organ egzekucyjny dolegliwych i kosztownych dla zobowiązanego środków egzekucyjnych w postaci np. zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego, którego realizacja mogłaby dotkliwie wpłynąć na sytuację majątkową.
Pierwotnie przepisy dotyczące płatności bezgotówkowych w postępowaniu egzekucyjnym znajdowały się w tzw. ustawie o obowiązkowych terminalach. Jej projekt przewiduje m.in. wprowadzenie powszechnej akceptacji bezgotówkowych instrumentów płatniczych w firmach i urzędach administracji publicznej. Ministerstwo Finansów postanowiło jednak przenieść przepisy dotyczące bezgotówkowej egzekucji do zaprezentowanego dziś projektu.
Natomiast projekt ustawy o obowiązkowych terminalach przygotowany przez resort przedsiębiorczości i zakładający zrównanie w prawach płacących bezgotówkowo z użytkownikami gotówki, ponownie utknął w zamrażarce. Politycy obawiają się, że jego forsowanie może wpłynąć negatywnie na wynik ekipy rządzącej w nadchodzących wyborach.