W opublikowanym dziś dokumencie Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji opisuje przykłady zastosowania łańcucha bloków na polskim rynku
PIIT opublikowała dziś raport pt. "Blockchain w Polsce – możliwości i zastosowania". Zasadnicza część dokumentu to katalog z opisem kilku wdrożeń nowej technologii na polskim rynku. – Przy tym koncentrowaliśmy się na rozwiązaniach, które nie są związane z kryptowalutami. Uważamy bowiem, że blockchain ma ogromny potencjał w wielu branżach niepowiązanych z cyfrowymi pieniędzmi – powiedział Marcin Chruściel, przewodniczący komitetu fintech przy PIIT.
Zdaniem przedstawicieli PIIT celem przyświecającym autorom raportu było pokazanie sensownych zastosowań technologii blockchain, by zainteresować nią inne dojrzałe firmy. PIIT ma nadzieję, że pozwoli to na szybki rozwój tego rozwiązania i kolejne wdrożenia. Izba wierzy bowiem, że blockchain ma ogromny potencjał w zakresie unowocześniania gospodarki.
Wśród projektów opisanych w raporcie PIIT znalazły się m.in.: rozwiązanie problemu tzw. trwałego nośnika informacji (w bankowości jako pierwszy wdrożył je PKO przy współpracy z KIR-em), e-głosowanie (testy dla spółek organizujących walne zgromadzenia akcjonariuszy prowadzi Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych), zapobieganie kradzieży telefonów (system opracowuje administrator Międzynarodowej Bazy Identyfikacji Sprzętu Mobilnego – IMEI). Łącznie opisano dziewięć zastosowań blockchaina. Moim zdaniem brakuje tu wdrożonego przez Billona systemu do mikropłatności. Raport można pobrać za darmo ze strony raportblockchain.pl.