Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Płacicie kartami w internecie? Wkrótce będzie to łatwiejsze

Zbliża się finał prac nad nowym jednolitym dla całego rynku standardem procesu płatniczego w środowisku e-commerce

Dzisiaj jeśli płacicie w internecie kartą, sklep przekierowuje Was do odpowiedniej zakładki, gdzie musicie wpisać numer karty, datę jej ważności, podać kod zabezpieczający z rewersu, itd. Zgodnie z procedurą 3D Secure w zależności od sklepu i wydawcy karty może też być potrzebna autoryzacja płatności na przykład przy pomocy kodu przesyłanego za pomocą SMS-a.

To wszystko jest trochę niewygodne. Dlatego pojawiły się udogodnienia w tym zakresie, które cały proces usprawniają. Chodzi o takie rozwiązania jak np. cyfrowe portfele Masterpass czy Visa Checkout albo inicjatywy poszczególnych sklepów i usługodawców pozwalające na zapamiętanie danych karty. Dzięki temu nie trzeba ich podawać przy każdej płatności. Niestety, różnorodność rozwiązań nie sprzyja klientom, którzy gubią się w tym wszystkim i często kończą zakupy w internecie porzucając koszyk, co w nomenklaturze handlu w sieci oznacza, że odchodzą nie płacąc.

Przeczytajcie także: Warszawskie tramwaje postawiły na bezgotówkowe biletomaty

Pojawiła się więc koncepcja wprowadzenia jednolitego standardu płatności w środowisku e-commerce. Ciężar przygotowania odpowiedniej specyfikacji wzięła na siebie organizacja EMVCo założona przez największe na świecie firmy z sektora płatniczego, takie jak m.in. Mastercard i Visa. W przeszłości to właśnie EMVCo przygotowała standard dla procesu płatniczego w sklepach stacjonarnych z wykorzystaniem kart z mikroprocesorem. To w znacznym stopniu przyczyniło się do wzrostu popularności transakcji bezgotówkowych.

Od roku EMVCo zbiera opinie o projekcie specyfikacji pod nazwą Secure Remote Commerce (SRC). Projekt ten tworzy bazę dla wszystkich transakcji w handlu elektronicznym. Umożliwi on konsumentom, detalistom i wydawcom kart płacenie w spójny, wygodny i bezpieczny sposób. Konsultacje jeszcze trwają, a organizacje takie jak Visa zachęcają wszystkich zainteresowanych do wyrażenia swojej opinii w tej sprawie. Ostateczna wersja specyfikacji będzie uwzględniać część uwag.

Przeczytajcie także: Idea Bank ogranicza dostępność mobilnhych wpłatomatów

Zdaniem przedstawiciela Visy specyfikacja opracowywana przez EMVCo stanie się podstawą dla rozwoju płatności elektronicznych. – Dzięki niej na długie lata zapewnimy łatwość w realizowaniu płatności w obszarze sprzedaży elektronicznej i Internetu Rzeczy (IoT) – mówi TS Anil, dyrektor ds. produktów i platform płatniczych w Visie. – Przyjęcie światowych standardów interoperacyjności przyczyniło się do rozwoju stacjonarnych punktów sprzedaży. Spodziewamy się, że SRC okaże się analogicznym sukcesem w obszarze eCommerce, mCommerce i IoT – dodał przedstawiciel organizacji.

Dzięki wdrożeniu SRC Visa uprości pozyskiwanie szczegółów płatności od konsumentów i zabezpieczy je za pomocą Visa Token Service. Zmianami objęta zostanie również usługa Visa Checkout. Począwszy od połowy 2019 roku będzie ona dostosowywana do wymogów nowej specyfikacji EMV SRC i obsługiwać będzie takie marki jak Visa, Mastercard i American Express.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies