Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
"Mapa Polski bezgotówkowej". Zobaczcie w jakich regionach płaci się kartą najczęściej

Badanie Mastercarda wykazało, że najbardziej przywiązani do gotówki są mieszkańcy województw świętokrzyskiego i lubelskiego a z kart najczęściej korzystają mieszkańcy opolskiego i mazowieckiego

Województwa opolskie i mazowieckie są tymi regionami w Polsce, w których najczęściej używa się kart płatniczych – wynika z opublikowanego dzisiaj przez Mastercard badania "Mapa Polski bezgotówkowej". Dokument pokazuje, w których częściach kraju płatności kartami są najbardziej rozpowszechnione oraz jaki to ma związek z dostępem do terminali płatniczych.

Przeczytajcie także: Czy Biedronka zmieni terminale płatnicze?

Z badania wynika, że 67 proc. mieszkańców województwa opolskiego deklaruje posiadanie co najmniej jednej karty płatniczej przy średniej ogólnokrajowej 58 proc. Także w tym regionie najwięcej ankietowanych przyznaje, że nie korzysta z bankomatów, jeśli nie jest to konieczne (59 proc.), gdyż woli płacić za zakupy kartą. Z kolei na Mazowszu kartę płatniczą posiada 63 proc. mieszkańców, przy czym 61 proc. wskazało kartę debetową, a 22 proc. (najwięcej w kraju) kredytową. Ponad dwie trzecie badanych w tym województwie osób uważa płacenie kartą za wygodniejsze niż gotówką, a ponad połowa nie korzysta z bankomatów, jeśli nie musi. Odsetek wydatków bezgotówkowych jest największy na Śląsku, na Mazowszu i w Małopolsce. Pod względem wartości wydatków pokrytych kartą wygrywają mieszkańcy dolnośląskiego.

Natomiast liderami gotówki są mieszkańcy województw świętokrzyskiego i lubelskiego. W pierwszym z tych regionów kartę płatniczą posiada mniej niż połowa mieszkańców a 54 proc. tamtejszych konsumentów przeważnie lub wyłącznie korzysta z gotówki. Jest ona uznawana za wygodniejszą formę płatności przez co czwartego respondenta z tego województwa. Podobnie jest w regionie lubelskim. Tam kartę płatniczą posiada 52 proc. ankietowanych. Wśród nich połowa wskazała na kartę debetową, a tylko 12 proc. na kredytową. Większość mieszkańców lubelskiego jest też przekonana, że płacenie gotówką jest bezpieczniejsze.

Przeczytajcie także: Karta zamiast papierowego biletu. Rusza pilotaż w Gdańsku

Wyniki badania świadczą o tym, że popularność kart wzrasta wprost proporcjonalnie do wielkości miejscowości. Na wsiach plastik posiada mniej, niż połowa mieszkańców – w miastach do 20 tys. 59 proc., od 20 do 100 tys. 60 proc., od 100 do 500 tys. 67 proc. badanych, a powyżej 500 tys. już trzy czwarte ankietowanych. Wśród najważniejszych przyczyn płacenia gotówką badani wskazują na brak terminali płatniczych. W całej Polsce niemal co czwarty z nich uważa, że wciąż jest zbyt mało miejsc, w których można płacić kartą.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies