Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Blik i płatności smartfonem. To nowoczesne instrumenty płatnicze, z których polscy studenci korzystają najczęściej

Większość osób uczących się w uczelniach wyższych w Polsce posiada już rachunki osobiste

Zbliża się początek roku akademickiego i z tej okazji Związek Banków Polskich opublikował wczoraj kolejną edycję swojego cyklicznego raportu pt. "Portfel Studenta". Zawiera on zbiór wielu ciekawych informacji na temat finansów osób uczących się na wyższych uczelniach w Polsce oraz porównanie ich sytuacji ekonomicznej z kolegami i koleżankami z innych krajów Europy i nie tylko.

Przeczytajcie także: Niemal 17 mln Polaków korzysta z bankowości internetowej

Okazuje się, że średni miesięczny budżet studenta z Polski wynosi ok. 470 euro, co daje w przeliczeniu ok. 2 tys. zł. To mniej w porównaniu ze studentami z większości europejskich krajów. Na przykład Czesi mają do dyspozycji 545 euro, Niemcy – 983 euro a Szwajcarzy – aż 2227 euro. Budżet mniejszy niż polscy studenci mają tylko ci z Serbii, Turcji i Chorwacji. Ale wszyscy mają na swoje utrzymanie więcej niż 400 euro miesięcznie.

Z raportu ZBP-u wynika ponadto, że studenci z Polski w najmniejszym stopniu w porównaniu z innymi korzystają z pomocy finansowej rodziców. Dostają od nich średnio 215 euro miesięcznie podczas gdy koledzy z Czech 274 euro, z Litwy – 348 euro, Niemiec – 422 euro a ze Szwajcarii – aż ponad tysiąc euro. Stąd konieczność szybkiego podjęcia pracy przez młode osoby. W przypadku studentów z Polski dochody z ich własnej pracy stanowią 54 proc. ich miesięcznego budżetu. Wskaźnik ten jest wyższy jedynie dla studentów z Estonii i Austrii.

Przeczytajcie także: Jest już Polish API 2.0. Sprawdźcie, co się zmienia

Na szczęście jeśli chodzi o koszty studiów Polacy wciąż są w dość uprzywilejowanej sytuacji. Wydatki na naukę to średnio 53 euro miesięcznie. Dla porównania w Finlandii jest to tylko 19 euro. Ale na przykład w takiej Norwegii to już 82 euro, w Holandii – prawie 210 euro a w najdroższej pod tym względem Irlandii – aż 440 euro miesięcznie.

Raport ZBP zawiera także ciekawe dane jeśli idzie o usługi finansowe, z których korzystają polscy studenci. Okazuje się, że już 87 proc. osób w wieku 15 lat ma własny rachunek bankowy. Wśród studentów, którzy mają co najmniej 18 lat, wskaźnik ten jest zapewne jeszcze wyższy. Głównym czynnikiem motywującym młodych ludzi do założenia konta osobistego jest podjęcie pierwszej pracy (65 proc.). Na wybór banku największy wpływ ma opinia na jego temat znajomych oraz rodziców. Wśród finansowych nowości płatniczych, z których najczęściej korzystają studenci na pierwszym miejscu jest Blik (65 proc.) i płatności aplikacją bankową (11 proc.). Cały raport "Portfel Studenta" dostępny jest tutaj.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies