Bank liczy, że przy okazji znajdzie pomysły na usługi, które będzie mógł zaoferować swoim klientom
Do końca września fintechy, które chciałyby na tzw. żywym organizmie przetestować swój pomysł na nowoczesną usługę finansową, mogą zgłaszać się do Citi Handlowy PSD II Challenge. Wyselekcjonowane podmioty otrzymają dostęp do specjalnego środowiska testowego, tzw. piaskownicy, w ramach której możliwa będzie integracja ich systemów z infrastrukturą Citi.
Jak mówią przedstawiciele banku oferowana przez nich piaskownica umożliwi zapoznanie się z wszystkimi funkcjami systemu Citi, udostępnianymi poprzez interfejs API. Pozwoli to z jednej strony ocenić zewnętrznemu podmiotowi trzeciemu czy istnieje możliwość realizacji jego pomysłu na nowoczesną usługę finansową przy współpracy z globalną instytucją finansową. Bank zaś będzie mógł ocenić szansę na integrację danego fintechu z własnym z systemem.
Przedstawiciele Citi deklarują, że jako pierwsi w Polsce udostępnili piaskownicę API zgodną z PSD II. Dzięki niej każda firma może podpiąć różne usługi banku do swojej aplikacji. Może np. powiązać konto Citi z agregatorem rachunków, udostępniać funkcje alertów czy umożliwiać aplikowanie o produkty banku.
Z informacji uzyskanych w Citi wynika, że w przypadku gdy obie strony, a więc fintech i bank po przeprowadzeniu testów w piaskownicy będą zainteresowane dalszą współpracą, Citi sprawdzi podmiot trzeci pod kątem spełnienia wymogów bezpieczeństwa i zaproponuje podpisanie umowy. Od września 2019 r., a więc od wejścia w życie wytycznych technicznych do dyrektywy PSD II nie będzie to już potrzebne. Podmiot, który uzyska odpowiednie zezwolenie ze strony Komisji Nadzoru Finansowego będzie mógł podpiąć się do interfejsu API zgodnego z PSD II bez umowy z bankiem.
W ramach PSD II Challenge Citi szuka rozwiązań w zakresie zarówno bankowości detalicznej jak i korporacyjnej. Przy okazji uczestnicy konkursu mogą wygrać nagrody pieniężne (pula nagród 50 tys. zł) oraz nagrody partnerów i sponsorów. Citi Handlowy deklaruje również zainteresowanie nawiązaniem współpracy z KNF, która kilka dni temu zapowiedziała uruchomienie własnej piaskownicy regulacyjnej przy współpracy z zewnętrznymi operatorami.