Chodzi o cztery nowe linie autobusowe, które mają łączyć największe miasta metropolii z portem lotniczym w Pyrzowicach
Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (instytucja zarządzająca miejskim transportem publicznym w aglomeracji śląskiej) prowadzi nowy przetarg na obsługę płatności za bilety. Tym razem chodzi o system jaki ma się znaleźć w pojazdach czterech nowych linii specjalnych. Wkrótce mają one połączyć największe miasta aglomeracji z lotniskiem w Pyrzowicach.
Jak podaje serwis Rynek Lotniczy autobusy tych linii jeszcze nie kursują. Przetarg na ich obsługę ogłoszono w wakacje a pojazdy mają zacząć wozić pasażerów od listopada. KZK GOP liczy, że dzięki temu znacznie poprawi się jakość komunikacji między obsługiwanymi przez niego miastami a lotniskiem. Bilet w nowych liniach ma kosztować 14 zł. Obecnie do Pyrzowic dojeżdża autobus jednej linii miejskiej, ale kurs trwa ponad godzinę. Cena biletów u innych przewoźników wynosi zaś 27 zł.
Natomiast system biletowy, jaki znajdzie się w autobusach nowych linii specjalnych będzie przypominał ten, jaki od wiosny funkcjonuje we Wrocławiu. Specjalne kasoterminale umieszczone w pojazdach umożliwią zakup biletu kartą zbliżeniową albo telefonem wyposażonym w płatności mobilne takie jak Apple Pay lub Google Pay.
– Szybkie, wygodne i bezpieczne płatności zbliżeniowe w transporcie publicznym to już standard zarówno w Polsce, jak i w innych krajach regionu. Polacy polubili taką formę płatności za bilety – mówi Maciej Mironiuk odpowiedzialny w Visie za rozwój płatności w transporcie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dodał, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy działania takiego systemu we Wrocławiu mieszkańcy tego miasta opłacili za jego pomocą ok. 2,8 mln biletów jednorazowych.
Tymczasem przetarg na obsługę kasoterminali w autobusach linii specjalnych na lotnisko to drugi w ostatnim czasie tego rodzaju projekt prowadzony przez KZK GOP. Wcześniej instytucja rozstrzygnęła przetarg na obsługę nowoczesnego systemu biletowego w 28 pojazdach kursujących na dwóch standardowych liniach: autobusowej i tramwajowej.
Natomiast w kraju, oprócz wspomnianego tu Wrocławia, kasoterminale do płatności za przejazdy komunikacją miejską testowane są m.in. w Łodzi a w najbliższym czasie mają zacząć działać m.in. w Bydgoszczy i Trójmieście. W rozwój płatności bezgotówkowych w tych ośrodkach zaangażowane są organizacje płatnicze oraz operatorzy terminali płatniczych, tacy jak Elavon i First Data Polska.